neděle 7. srpna 2016

Hory plné zážitků aneb Dolní Morava


Hory plné zážitků. Přesně tak zní motto resortu Dolní Morava a my ho můžeme jen potvrdit, už potřetí. Opět jsme se sem vydali, tentokrát zase v létě. Normálně neradi jezdíme na stejné místo vícekrát, ale když už od Vánoc posloucháte neustále: "Mamiiii, já by sem chtěla jet zase na hotel Vista", tak prostě neodoláte. Jo, Nelča to tady miluje a já se jí ani nedivím, protože tolik atrakcí pro děti na jednom místě jen tak nenajdete. Ale pěkně popořadě...


Ubytovacích možností na Dolní Moravě je řada, my jsme ale konzervy a pokaždé jsme volili Wellness hotel Vista. Je to sice nejdražší možnost v okolí, ale zase má spoustu výhod. Jste uprostřed dění, hotel je pěkný, nový, absolutně baby friendly (dětské židličky, příbory, stoličky, župánky, nočníky, přebalovací pulty, elektronické chůvičky k zapůjčení, baby pointy s mikrovlnnou troubou..) a má ten nejlepší program pro děti. Součástí hotelu je krytý bazén včetně dětského brouzdaliště, vířivka, sauny, dva dětské koutky (jeden pro mrňata, co třeba ještě nechodí, druhý pro větší děti), wellness centrum (masáže, kosmetika, manikúra, pedikúra), malá posilovna (já jsem byla nadšená i z vibro přístroje, kde jsem se za půl hoďky rozvibrovala tak, že jsem druhý den trochu necítila nohy :-D), bar, kulečník, bowling, restaurace Podbělka (a la carte) a "jídelna".

Pokud zvolíte polopenzi, jako my, můžete si každé ráno nabrat z velkého bufetu třeba míchaná vajíčka, fazole, párečky, domácí pomazánky, jogurty, ovoce nebo před Vámi připravené palačinky. Večer pak třeba čínu, lososa, boloňské špagety, řízečky, plněné ovocné knedlíky a další. Výhodou je, že si z dané nabídky vždy vyberete i pro děti a jedno z jídel je i přímo dětské (třeba krupičná kaše). Jídlo bych zhodnotila jako dobré, žádná velká exploze mých chuťových buněk, ale dobře jsme se najedli vždy. I když zákuskům jsem tam nepřišla na chuť nikdy, a to já jsem sladkomil. Výhodou jídelny je, že je v zadní části umístěn malý dětský koutek, kde je ráno i večer k dispozici animátorka, která Vaše děti zabaví, zatímco Vy se rychle najíte. Abych teda byla upřímná, naši Nelču zabavila v pohodě, ale menší děti jako je Hugouš si prostě musíte hlídat sami, on totiž z koutku neustále odcházel na výlety a ukazovat nám nejrůznější autíčka a posléze začal i somrovat u ostatních strávníků :-D. 


Jak jsem již psala, animační program je tam opravdu bohatý. Děti si můžou samy pohrát v dětském koutku plném her, prolízaček a kuliček, ale co víc, každý den je vypsán program s nějakou tématikou (i pro teenagery). My měli "indiánské léto", animátorky si s dětmi kreslí, dělají indiánské čelenky, hledají poklad, mají venkovní dětské diskotéky a řadu dalších aktivit. Pokaždé měli na programu wellness i dětské saunování (Nelča vyzkoušela), no, není to roztomilý? Přiznám se, že jsme tam ale tentokrát trávili minimum času, protože venku je toho tolik, co dělat, že mi bylo líto trávit čas v herně. V zimě jsme tam (třeba po lyžování) byli častěji. Nicméně bezva je, že děti se vždy zabaví, i když Vám třeba celý den prší. Nemusíte tak sedět na pokoji a horko těžko vymýšlet zábavu. V koutku je pak od tří let můžete i nechat samotné, animátorky je pohlídají a Vy můžete mezitím navštívit třeba kosmetiku, jako já a nechat tam balík (jako kosmetika byla příjemná, pracují se značkou Sothys, ale připravte se na vyšší ceny).


Počasí nám vyšlo. Předpověď sice na začátku tvrdila, že bude celý týden střídavě pršet, ale nakonec z toho byl jen jeden den, který jsme uvítali a strávili ho tak nějak v poklidu v hotelu a kolem něj. A že je tam co dělat. Hned naproti hotelu se na malém plácku vyjímá obří nafukovací skluzavka a trampolíny. takže program na každé ráno, kdy jsme vytáhli paty z hotelu, byl jasný. Hugouška jsem tam teda ještě nepustila, je malý, ale Nelinka už to vše sama zvládla. Jediná nevýhoda místního terénu je, že je samozřejmě kopcovitý (aha, hory, že :-D), takže tam není kde se moc projet na kole s dětmi ve věku Nelinky. Buď bychom s ní na tyči nebo v sedačce museli jet hodiny do kopce (a že jsou fakt celkem velký) nebo z kopce (to je zas nuda), ale sama mohla jet po rovině jen před hotelem :-( Dole je teda malé cyklo hřiště, ale to je na parkovišti a s překážkami, takže žádné velké poježděníčko.


Nemožnost jezdit s dětmi na kole nám ale bohatě vynahradil Mamutíkův vodní park. Představte si velké dětské hřiště, plné sofistikovaných prolízaček, skluzavek, bludišť, domečků a hlavně nejrůznějších vodních prvků. se kterými si děti mohou nejen hrát, ale ty starší se dozví i něco nového. Pokud bydlíte v hotelu Vista, máte vstup do parku v rámci pobytového balíčku zdarma, takže my jsme to pojali jako velké hotelové hřiště a byli tam minimálně 3x. Jinak by se nám vstup asi celkem prodražil, více o cenách zde


Pokud se chcete zabavit i Vy, dospělí, můžete vyzkoušet hned kousek za "Mamutíkem" obří houpačku, skok z věže, horolezeckou stěnu nebo lanový park. Nám se podařilo vyzkoušet jen houpačku, na víc toho už v nabitém programu a s dětmi nebyl čas (a při mém strachu z výšek jsem ten lanový park i celkem ráda oželela, alespoň mě brečící nemuseli sundávat z nějaké překážky dolů :-D). No a u spodní stanice lanovky dole v údolí pak určitě vyzkoušejte bobovou dráhu, my na ní byli taky asi 3x. Je to nutnost, pokaždé, když tam jsme. Jen o víkendu počítejte s tím, že si vystojíte cca 20 min frontu (naštěstí je u toho pískoviště a malá trampolína, takže velcí stojí, malí si hrají).


Nás už po pár dnech lákalo se trochu vzdálit od hotelu a Martin vymyslel, že si půjčíme nosítka (přímo v hotelu za cca 300 Kč za kus) a trošku se projdeme po horách. No a když už jsme si je půjčili, tak přece nebudeme troškařit a dáme rovnou Kralický Sněžník, ehm :-D Vyrazili jsme po 10. hodině lanovkou na kopec ke Stezce v oblacích a odtud vyrazili pěšky na celodenní tůru (vrátili jsme se asi po 7. hodině večer). Na hotelu je možnost koupit si obědové a svačinové balíčky, které jsou celkem dost velké, takže jídla jsme měli dostatek. Hned na první přestávce jsme tak vybalili řízky s chlebem, vodu, sbírali borůvky (který Nelinka normálně nejí, ale tady jí chutnaly, byla celá fialová), po cestě jsme si zpívali ty naše písničky, hledali i houby (a pár jich i našli), poznávali turistický značky a lesní zvířátka (především hmyz :-D). Měla jsem celkem strach, jak děti zvládnou být celý den v těch nosítkách, přece jen, je to pro ně asi otrava, ale kupodivu to daly zcela bez pláče a v dobré náladě. Dokonce v tom i oba usnuli (Hugoušovi teda padla hlava nějak nalevo a ne a ne ji narovat, takže já týden necítila levou kyčel :-D). Patří jim za to metál! Byl to super výlet, jen 20 kilometrů je fakt hodně a ty nosítka mě tak v půlce začaly strašně tlačit na bocích a na ramenou, takže poslední kilometry jsem šla trochu přes bolest a se zaťatýma zubama :-D


Po tomto náročném zážitku jsme se další den pohybovali opět v okolí hotelu a tentokrát vyzkoušeli Pískový svět. Je to nová atrakce, minulé léto tam ještě nebyla. Je placená, i pro hosty hotelu Vista a stojí skoro stejně jako Mamutíkův vodní park. Pokud ale zakoupíte vstupenku tam, máte na Pískový svět 50% slevu (více zde).  Fakt ale je, že "Mamutík" je větší a asi i záživnější, takže v Pískovém světě jsme byli téměř sami a i další dny jsem tam viděla opravdu minimum lidí. Nicméně se nám tam líbilo, nemůžu říct, že to byly vyhozené peníze. Nelča hrabala v písku kosti mamuta, pak jsme hledali zakopané ztracené předměty (pokud jste je někdo našel, ozvěte se, my kopali jak šílení asi hodinu, celá rodina a našli jsme jen dva ze šesti :-D), vozili jsme písek z dolu a metali, hrabali, sypali a stále dokola, až z toho Hugoušek usnul.


Jak jsem už psala výše, na kolo to tam pro malé děti moc není. Pokud Vám, dospělákům, ale nevadí větší kopce, pak stojí za to sjet do údolí a vyšlápnout si protější kopec třeba k polským hranicím nebo si vyjet ke Stezce v oblacích (to jel Martin minulé léto s Hugym v cyklosedačce, která se tam rovněž dá půjčit). Od ní taky vede dolů singltrek, který jsem letos s Martinem poprvé sjela. Byl to vlastně můj první singltrek, takže pokud s tím nemáte zkušenosti, jako já, dávejte hlavně ve vrchní, prudké, úzké a kamenité pasáži velký pozor, ať nespadnete. Já měla dost respekt a fakt jsem se bála, že mě Martin bude dole sbírat po kusech (foto z toho nemám, bojovala jsem o život :-D). Vlastně nemám foto z žádného kopce, takže to snad vypadá, že jsme si tam jezdili po rovině :-D  


Stezku v oblacích jsme tak odkládali, až jsme ji málem nestihli. Vypravili jsme se tam poslední den a málem na ní i zmokli. Připravte se na to, že počasí se může rychle změnit a i když je dole teplo, tak nahoře fouká a bez mikiny a bundy bychom zmrzli. Lanovkou se tam od hotelu dá vyjet i s dětmi a svezou Vám i kočárek (pokud máte miminko a oddělitelnou korbu od podvozku, může jet i v něm). Vstupenky jsme kupovali dole, pokud bydlíte v hotelu Vista, máte lanovku zdarma a koupíte si lístek jen na Stezku v oblacích, což ale musíte explicitně říct, protože jinak Vám to slečna prodá automaticky i s lanovkou samozřejmě dráž (a nezeptá se Vás, stalo se nám to už 2x!, i v zimě).  Více o cenách zde.

Stezka je zážitek, výhled teda pro mě nic moc (kolem jen kopce, no :-D), ale samotná cesta tam nás bavila, Nelča si vylezla i provazovým tunelem a vůbec se nebála, na rozdíl ode mě, které nahoře ztuhl úsměv na rtech a při fotce na síti, kdy pod sebou vidíte tu padesátimetrovou propast, se mi chvěly kolena. Pro větší děti a dospělé (myslím od 130 cm) pak dolů vede obří krytý tobogán, za nás ale byl zavřený (za mě dobrý, Neli by na něj chtěla a těžko bych vysvětlovala, že to nejde). 


Uff, to byl vyčerpávající výčet aktivit, že :-D Ale abych nebyla jen pozitivní, pokaždé se najde pár drobností, které nás tam trochu naštvou a rozladí. Hotel Vista má sice 4 hvězdy, no úroveň servisu tomu třeba úplně neodpovídá. Když přijdete na večeři trochu později (třeba v 19.30, večeře je do 20.30), už se Vám prostě nestane, že by Vám někdo prostřel stůl, příbory si musíte sami donést (nebo na ně čekáte minuty a minuty, když někdy chybí dětská lžička) a všude po zemi už se prostě válí bordel. Ano, je to rodinný hotel, nicméně pobyt v jídelně občas připomíná průchod minovým polem, kde každou chvíli zakopáváte o cizí dítě a o vřískotu a hluku ani nemluvím. V restauraci Podbělka se nám třeba stalo, že jsme dostali gumový steak či zkaženou polévku a s omluvou to odnesli, až když jsme si stěžovali podruhé. Občas se tam prostě najde něco, co je šílený problém (např. doplnit minibar) a vy čekáte a čekáte. Možná jsou zvyklí, že 90% hostů prostě mávne rukou a tak, když se Vám něco nelíbí, uspějete až v dalším kolem stěžování. A to ani nemluvím o tom, když jsme měli rezervovaný ještě druhý pokoj a naše babička přijela o dva dny později, oni ten pokoj bez našeho vědomí ještě na ty dva dny prodali. Přišli jsme na to jen tak, že babička přijela a na recepci se omlouvali, že pokoj ještě uklízí. Zaplatit po nás ale chtěli i za ty dva dny, kdy pokoj prodali a platil ho i někdo jiný. Uspěli jsme se stížností (chtěli jsme alespoň slevu) až u manažera hotelu, takže nakonec jsme ty dva dny neplatili. Když nic, tak Vás to ale otráví. Hotel je neustále plný (nebo spíš přeplněný), takže třeba v zimě jsme museli čekat i na vstup do bazénu. Obecně je v celém resortu díky rozšiřujícím se atrakcím čím dál více lidí :-(

Přes to všechno se tam rádi vracíme. Pokud ale hledáte romantické, klidné místo s prvotřídním servisem, oázu klidu, nejlíp ještě bez dětí, do hotelu Vista nejezděte. Jestli však hledáte rodinný hotel s perfektním programem pro děti, resort s nejrůznějšími aktivitami venku i vevnitř, lepší místo u nás asi zatím nenajdete. Za celý týden jsme nemuseli ani jednou použít auto. Děti to tam milují a tak jsme schopni prostě pár těch nedostatků přehlídnout. Protože u nás platí spokojené děti = spokojení my :-D.

Byli jste na Dolní Moravě? Slyšeli jste o ní? Láká Vás se tam podívat? Nebo znáte podobné místo u nás, kde se děti vyřádí? Budu strašně ráda za Vaše komentáře!

LuckaSHARE:

4 komentáře

 1. Díky za skvělou a podrobnou recenzi, opravdu moc dobře jsem si početla :-) Musel to být výlet plný zážitků pro vás i děti :-) O hotelu Vista jsem už slyšela z více stran a rozhodně je to jedno z míst, kam bysme chtěli někdy na rodinnou dovču nebo aspoň prodloužený víkend vyrazit. Naše tříletá holčička by si to určitě moc užila a myslím, že my s manželem taky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Ebbi, já moc děkuju za komentář :-) Snažila jsem se to napsat i s těmi pár chybkami, co nám tam vadí, ale jinak je to opravdu moc hezké místo a myslím, že Vaší tříleté holčičce se tam bude moc líbit! My se tam vracíme moc rádi, věřím, že jsme tam nebyli naposledy O:-)

   Vymazat
 2. Milá Lucie ! Nevím, jak poděkovat, za tak skvělou recenzi, protože nikde většinou nečtu negativní připomínky. O tomhle hotelu doma dlouho mluvím a díky tvoji skvělé recenzi už nebudu. :-D :-D. Ty negativní věci, který popisuješ, by mi ve 4* hotelu prostě vadily tak, že mi to otráví ten zbytek. Ráda si připlatím, ale pak za to očekávám daný servis....takže Dolní Morava ano, ale jinam. A já ti moc děkuju, že jsi nám ušetřila zklamání. Děkuju, Nika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Niko! Já právě taky všude čtu, jak je to tam úžasné a nic jiného. Ale pár much se najde vždycky. Byli jsme tam 3x, vždy na celý týden a pokaždé nás něco trochu rozladí. Nicméně nikdy to asi není tak moc, abychom nepřijeli znova, protože ten animační program pro děti a možnosti hotelu jsou prostě fakt dobré.. Ale přesto mi přišlo fér zmínit úplně všechno. Tak uvidíte, třeba tomu dáte někdy šanci a uděláte si názor sami nebo zavítáte jinam. Jinak DM je pro děti super!

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig