neděle 11. září 2016

My dva a Řím


Kdo nás sledujete pravidelně, asi jste zaznamenali, že jsme se před týdnem vrátili z dovolené v Itálii. Byli jsme tam společně s Martinovými rodiči a ti nám nabídli, že bychom se mohli na nějakou chvíli "zdekovat" a využít tak volný čas jen pro sebe. Vybírali jsme mezi Florencií a Římem a volba padla nakonec na hlavní město. Pro Martina to byla premiéra, já tam byla naposledy na dámské jízdě před pár lety (a dětmi). Původně jsme chtěli jet na dva dny a přespat tam, ale nakonec nám bylo líto přijít o čas s dětmi u moře a zkrátili jsme to jen na jeden den. A nakonec jsme, myslím, stihli docela dost!

Do Říma jsme přijeli vlakem z Grosseta, kde jsme byli poblíž ubytovaní. Ráno jsme jeli velmi brzo normálním vlakem, navečer jsme se kolem 19h vraceli rychlíkem (který teda měl klasicky zpoždění :-D). Cesta nás stála dohromady cca 70 eur, což teda není úplně málo, ale zase nemusíte řešit, kde zaparkovat auto. Navíc, jak jsme poté zjistili, Řím byl ten den celkem dost přelidněný (rozumějte více, než obvykle).

Naše první kroky z nádraží Termini směřovaly do půjčovny skútrů Bici & Baci, která byla nedaleko. Říkali jsme si, že ten výlet pojmeme stylově a půjčíme si rovnou Vespu. Zapůjčení stálo cca 65 eur, nejlevnější skútr pro dva byl myslím  za 50 eur, počítejte ještě s tím, že po Vás budou chtít depozit a na kartě Vám zablokují cca 700 eur!

Dostali jsme mapku a vyrazili jsme! Můj muž naštěstí skútr vlastní, takže pro něj nebyl problém proplétat se římskými uličkami a bojovat s rušnou dopravou. Lákal mě, ať si zkusím zařídit, ale já nechtěla riskovat, že bychom se někde sbírali ze země a přišli o těch 700 eur :-D Pán v půjčovně nám poradil takovou menší okružní jízdu, kterou jsme začali přímo u nejznámější římské památky, Colossea. A věřte nebo ne, měli jsme štěstí, první neděli v měsíci je totiž do Colossea a Fora Romana vstup zdarma! Nevýhodou však je, že toho chtějí využít všichni, že :-D Ale nakonec jsme nad frontami vyzráli. Koupili jsme si za 5 eur na osobu komentovanou prohlídku a tím pádem tak prolezli dovnitř mnohem kratší frontou za necelých 15 minut! Takže myslím, že to stálo za to. Ono totiž stát více jak hodinu a půl na přímém slunci v asi 35 stupních není nic moc :-( A paní průvodkyně byla milá, popovídala nám něco o historii, konání her a vůbec celé konstrukci amfiteátru, bylo to zajímavé.

Od Colossea jsme se vydali přímo na Forum Romanum, což bylo v dobách antického Říma centrum veřejného dění. Dnes tam najdete zbytky antických sloupů a chrámů. Martin byl trochu zklamaný, že to jsou opravdu jen zbytky, ale podle mého tam na Vás opravdu dýchne historie. Pokud ho celý projdete a vyjdete ven, můžete se rovnou podívat na památník Viktora Emanuela II, který sice není z antické doby, ale určitě stojí za to vyjít nahoru a udělat si fotku (my to nestihli).


Odtud jsme pokračovali na skútru na vrch Aventin, kde se nachází snad nejslavnější klíčová dírka na světě, kterou je vidět kopule baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Jako takto, bylo to zajímavé, ale určitě bych to podruhé vidět nepotřebovala. Musíte vyšlapat/vyjet nahoru, vystát frontu a pak se tam 3 vteřiny díváte na něco, co znáte a vyfotit to pořádně prostě nejde :-D. Po tomhle zážitku jsme se rozhodli projet alespoň kolem Vatikánu a udělat pár fotek. To jsme ale teprve zjistili, že tento den se uskutečnilo svatořečení Matky Terezy, celý Vatikán byl pro dopravní prostředky uzavřen a všude byla asi miliarda lidí. Takže to jsme vzdali, neměli jsme tolik času a vlastně chuť prodírat se davem. Po cestě jsme tedy aspoň vyfotili hrad Sant´Angelopůvodně mauzoleum, později papežskou pevnost. Až třetímu turistovi, kterého jsme požádali, se povedlo vyfotit nás ostře a s námi i hrad, i když ne celý :-D Prostě se zrcadlovkou je vždycky sranda..


No a pak už jsme se vydali do města, zaparkovali jsme u začátku hlavní ulice Via del Corso, protože dál už je to jen pro pěší. Celý den jsem lákala Martina, jak si dáme zmrzku a posedíme na Španělských schodech (trochu blbý nápad v pravé poledne v tom největším vedru), ale oni je mají zavřené a opravují je :-D Ale tak aspoň máme fotku bez davů turistů. Poté jsme se v jedné z přilehlých uliček stavili na oběd, popravdě žádný zázrak, spíše průměr, který hřeší na to, že je v turistickém ráji. Ale i tak nám bylo fajn..


Kopla jsem do sebe víno a už jsme pěšky mířili k Fontáně di Trevi. Jak bych to jen popsala. Abyste pořídili jednu použitelnou fotku, musíte mít ostré lokty a velkou dávku trpělivosti, je tam totiž nepopsatelně moc lidí a celkem strkanice :-( Takže jsme se radši přemístili do zmrzlinárny naproti a dali si pár kopečků zmrzky, která nás ale opět trochu zklamala. Poté, co jsme u moře objevili nepřekonatelnou malou zmrzlinárnu, kde zmrzlinu přímo vyráběli a servírovali z kovových nádob, tahle nás prostě jen mohla zklamat :-( Ale tak v tom vedru osvěžení bodlo.


Kousek odtud se nachází i Pantheon. Monumentální kruhový chrám, který je vůbec jednou z nejvíc zachovalých antických památek, které nebyly nějak zvlášť přestavovány. Určitě běžte dovnitř (vstup je zdarma, opět je nutné vystát menší frontu) a pokochejte se pohledem na mohutnou kupoli nahoře s velkým, v průměru devět metrů velkým otvorem, aby se tak mohlo vzhlížet k Bohům, kterým byl chrám původně zasvěcen. 


No a my se už odtud vydali zpět vrátit motorku a stihnout vlak (na nádraží Termini mají Victoria´s secret, což byl můj jediný shopping v Říme). Musím říct, že jsme si to opravdu užili, i když by samozřejmě bylo lepší strávit v Římě tak 3 dny, projít si vše ještě ve větším klidu, navštívit Vatikán, dát si kávu, prostě víc relaxovat. Ale i tak, byli jsme chvíli jen my dva, celý den a vlastně celých 12h v kuse jsme si povídali a rozebrali tolik témat. To se nám stalo naposledy.... naposledy .... už nevím kdy :-D Takže pokud čas a babi s dědou dovolí a bude správná konstelace hvězd, nebylo to snad naposledy O:-) 

Byli jste v Římě? Chystáte se tam? Co je ještě dobré vidět a zažít?

LuckaSHARE:

2 komentáře

  1. Řím, tak krásný město! Trochu mi ale jeho návštěvu kazily všudypřítomné davy lidí, třeba u fontány di Trevi.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Právě! I my jsme stáli frontu, abychom se s fontánou vůbec zvěčnili :-D Je to tam šílený, ale stojí to za to O:-)

      Vymazat

Blog Design Created by pipdig