neděle 13. listopadu 2016

Instagram realita


„Ježišmarjá, ty párky ještě nejez!“, vyhrknu na mého muže zrovna v momentě, kdy se snaží poprvé zakousnout do součásti své anglické snídaně. „Ještě mi nedonesli kafe.“ „Co má tvoje kafe společnýho s mýma párkama?“, otáže se překvapeně Martin. „No s tím kafem to bude na fotce hezčí, víš!“
Po deseti minutách mi konečně donesou ono vytoužené kafe s pěnou, ve které je namalovaný stromeček. A pak nastává ta nejtrapnější část.. Já si stoupnu na židli, abych zabrala celé to epické dílo a můj muž skrývá svůj obličej do dlaní a dělá, že mě nezná, to vše za doprovodu několika párů cizích očí, ve kterých je napsáno "panebože, blogerka". Po skončení celé této frašky se mě Martin otráveně ptá: „Už můžu prosím pěkně sníst ty studený párky?“.

Instagram!  Svět zabalený do úhledných, naleštěných, čtverečkových obrázků, které bok po boku tvoří dokonalé umělecké dílo. Svět sledování (i tajného šmírování), lajkování a psaní těch nejvíc cool komentářů, ale někdy i "hejtů". Svět plný dokonalých těl, sexy selfíček, nejvíc trendy oblečení, drahých kabelek, luxusních aut, perfektního jídla, nejstylovějších domovů, atraktivních destinací, nejdokonalejších dětí, nejroztomilejších pejsků a kočiček. Svět modelek, herců, hereček, kdejakých celebrit, ale i nás „obyčejných“ lidí. 

Co si o něm po roce myslím já..


Aktuálnost? Možná se Vám už někdy stalo, že jste se při pohledu na svou oblíbenou blogerku přistihli, jak dumáte nad tím, jak to sakra dělá? Jaktože je vždycky krásná, štíhlá, dokonale nalíčená, trendy oblečená a ještě vždy s úsměvem na rtech? Já chci taky takhle vypadat! Já nedávno obdivovala fotku blogerky, která seděla zabalená jen do peřin u okna s výhledem na celý New York, vedle ní ta nejdokonalejší snídaně na světě a na hlavě ten perfektně vypadající nedbalý účes a la vstala jsem před minutkou. Než mi došlo, že neleží v posteli, ale na gauči, přes který je přehozená bílá peřina (aby to asi evokovalo postel), na hlavě má něco, na čem pracoval kadeřník aspoň půl hodiny a snídaně není její, protože je asi tak pro 5 osob a tahle dokonale vypadající štíhlá Barbie snídá tak maximálně vzduch :-D. Tahle fotka musela vznikat možná pár hodin, takže rozhodně nezobrazuje zachycení momentální situace v jejím pokoji v NY, protože ona už je dost možná někde na cestě do Singapuru.

Realita? Měli jste blbý den? Všecko se Vám to sesypalo na hlavu? Šéf Vás málem vyhodil z práce, nebo jste se pohádali s někým blízkým? Cestou domů jste píchli kolo a čekali v dešti několik desítek minut na pomoc? Nevadí! Stačí skočit do kavárny, koupit jedno krásné, designové kafe, vyfotit ho zároveň s fotogenickou květinou (a zcela náhodně i novou kabelkou, ano, samozřejmě, že to dělám :-D) a popisem „enjoying my time“, „afternoon coffee“ či „life is great“. A ostatní mají pocit, že jste ten nejšťastnější člověk pod Sluncem. Instagram prostě kolikrát nezobrazuje naše reálné nálady, pocity a vůbec není měřítkem štěstí.


Luxus? Ano, ač je to jakkoli materialistické, luxus prostě táhne. Aneb díváte se raději na novou Gucci kabelku či zajímavé lodičky nebo na něčí domácí ortopedické pantofle? Přiznejme si to, chceme se dívat na to, o čem sníme a ne na to, co máme kolikrát doma. A je to vlastně i tak trochu mor, protože já osobně mám kolikrát pocit, že nutně potřebuju i to, o čem jsem neměla před chvílí ani tušení :-D. Ne, nepotřebuju to, ale když už to vidím na třetí skvělé dámě či blogerce, sakriš, nehodilo by se mi to přece jen taky? Což se dostáváme k tomu, že IG je prostě skvělý marketingový nástroj :-D.

Sexy těla? Dám Vám hádanku. Na instagramu jsou dvě fotky. Na jedné z nich je dokonale nalíčená blonďatá modelka, která se v miniaturních plavečkách kroutí před zrcadlem (jednu nožku ladně vystrčenou dopředu), aby co nejlépe vynikl její plný dekolt, štíhlé nožky a pekáček buchet (ne těch makových, rozumíme si :-D) s hashtagem "summer vibes". Druhá je umělecky dokonalá fotka zachycující motýla v letu horskou krajinou s padajícím vodopádem za zády, doplněná hlubokým moudrem o podstatě lidského bytí.. Která asi bude mít víc lajků? Jo, sexy těla, selfíčka s našpulenými rty, odhalené dekolty.. Možná se Vám to zdá laciné, ale ono to prostě funguje.. Vždy a všude. Je mi někdy smutno z toho, že kdejaká slečna, která nemá ani dostudovanou střední školu, ale má již několik plastických operací a drahých kabelek včetně fotogenického přítele, je idolem mladých dětí.


Followers? Všechno se vlastně dělá kvůli nim, že.. Koho by bavilo mít profil, na který fotí každý den a nikoho nezajímá? Dost lidí  dělá, že jim o to vůbec nejde. Ale pravda je taková, že o to jde všem! :-D. Ale pozor. I tady se nemusí hrát fér.. Koupení pár desítek, stovek, či dokonce tisíců followerů stojí prý několik dolarů. A že je pak podezřelé, že Vám fotky lajkuje jen pár lidí? I to se dá zařídit! Oni se totiž prý dají koupit i ty lajky :-(. Smutné..

Inspirace? A ta je na Instagramu neskutečná. A to mě na něm baví skoro ze všeho nejvíc. Nemusíte si kupovat módní časopisy či bulvár, všechno se dozvíte tam. Co je teď trendy? Která kabelka se teď nosí? Která rtěnka či krém je teď in? Aha, on bude teď moderní samet, protože ho vidím už na několikáté světové blogerce. Do jaké destinace se jezdí na dovolenou? Jak si vylepšit byt? Kdo co zajímavého napsal? Vedle Pinterestu je to prostě neuvěřitelný zdroj inspirace.


Je to rok, co jsem se rozhodla naplno do tohoto světa vstoupit a být jeho součástí. Vzpomínám, jak jsem stála v kuchyni, nahrála pár prvních fotek a nervózně držela prst na tlačítku veřejně a přemýšlela, jestli to mám udělat O:-). Ještě, že mám svého muže, který mě popostrčil a přesvědčil, že přece o nic nejde. Tak jsem ho zmáčkla. A.. nedělo se vůbec nic :-D. Trvalo pár týdnů, měsíců, než jsem si kolem sebe našla první spřízněné duše (IG přátele), se kterými mi tu bylo a je fajn.

A teď se dostávám k tomu nejdůležitějšímu! Troufnu si říct, že díky Instagramu (stejně tak i díky jiné sociální síti) můžete najít opravdové přátele, se kterými se budete vídat i offline a bude Vám dobře. A nebo jen přátele virtuální, se kterými cítíte, že máte hodně společného, rádi si s nimi popovídáte na chatu, sdílíte názory, pojmy a dojmy. Protože ač je Instagram kolikrát velká show, divadlo, hra na dokonalost, záleží jen na Vás, jestli se jím necháte strhnout. Jestli chcete sledovat ty sexy selfíčka a laciné pózy, nebo jiné inspirativní profily. Je totiž jen a jen na Vás, jakou "komunitu" si kolem sebe vybudujete, které lidi pustíte do svého virtuálního okolí, s kým Vám bude fajn. A jsem moc ráda, že se mi povedlo na IG "potkat" tak neuvěřitelně inspirativní a milé lidi. Ty, jejichž fotky, názory, přístup k životu, moudrost nebo třeba styl obdivuju a jsou mi v mnohém blízcí. Takže děkuji Vám všem, kteří v tom Instagramu jedete se mnou, protože díky Vám je to místo (i když virtuální), kam se vždy ráda vracím O:-).

Instagram je zábava a je třeba ho brát s rezervou.. Na druhé straně díky němu mám nové přátele a odhodlala jsem se si založit blog. A za to mu nikdy nepřestanu být vděčná :-).

A jak to máte s Instagramem Vy? Propadli jste mu stejně, jako já nebo odoláváte? Co si o něm myslíte?

Lucka


SHARE:

6 komentářů

 1. Ahoj Luci,
  to je tak pravdivě, srdečně a lidsky napsané.. ale ty to vlastně ani jinak neumíš..
  Heleď, už tě to asi musí unavovat, jak tě pořád chválim.. ale nejde to jinak!
  S pozdravem KLára :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Klárko, věř mi, že mě tím teda rozhodně neunavuješ! O:-) To ani v nejmenším! Člověku tento koníček zabere spoustu času a tohle je ta největší a nejhezčí odměna, že si k nám někdo chodí rád číst. Pro mě je to zároveň i velká motivace na sobě pracovat, přicházet s novými tématy, nezevšednět, nenudit.. Takže za to Ti patří velké DĚKUJI!

   Vymazat
 2. Milá Lucko, (jelikož se neznáme, tak zůstanu u vykání :) ) ...IG je jedna velká, krásná iluze, s tím s Vámi zcela souhlasím. Avšak ti "followeři", nebo čtenáři a vlastně všichni lidé mají rádi iluze (Jak jinak si vysvětlit, že každá chce vypadat jako modelka na obálce těch lesklých, obrázkových časopisů a nedojde jí, že jsou za tím hodiny hladu,cvičení, poté práce profi -vizážisty, fotografa a retušéra...a bůh ví, koho všeho) Avšak i přes to mám Instagram ráda, díky němu se totiž dá objevit spousta zajímavých lidí, na které bych třeba v tom 3D životě nenatrefila, včera to zrovna byl Váš profil a jakmile jsem si (ještě o půlnoci) přečetla pár příspěvků, věděla jsem, že budete moje "krevní skupina", "blogerky" typu dneska jsem si vzala kabelku Chanel a byla jsem na oběd tam a tam, mne nebaví a nevidím důvod proč je a jejich životy sledovat. Váš blog mne baví a to nejen "obsahově"....:) Přeji mnoho úspěchů do budoucna a krásný zbytek dne!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Hani! V prvé řadě moc děkuji za komentář a Váš čas :-) A musím souhlasit, řekla bych, že Instagram je (tak jako jiné věci) o nabídce a poptávce. Nabídka různých selfíček a odhalených dekoltů je tam tak velká, protože je po nich zkrátka poptávka, lidem se to líbí. Stejně, jako se radši díváme na drahé věci, než na to, co sami máme, krásná těla a né něčí pivní pupky apod.. Je ale samozřejmě jen na nás, co se rozhodneme sledovat, v tom je to kouzlo, vybudovat si kolem sebe inspirativní okolí. Sama musím říct, že jsem tam potkala tolik úžasně inspirativních lidí, které bych (přesně jak říkáte) v reálu neměla šanci poznat. Za to jsem moc ráda, i když jinak je třeba brát IG s rezervou :-D. Je to do jisté míry velká iluze, kde se všichni děláme hezčí O:-)

   A moc děkuji za přání, i Vám hodně úspěchu, ať se daří a budu tajně doufat, že se tu nevidíme naposledy O:-)

   L.

   Vymazat
 3. Sledovat něčí profil na IG nebo FB je jako koukat do osvětleného okna. A kdo z nás to nedělá :-), že letmo nahlídne do okna, které není zatažené - jaké to tam asi mají. Často mě napadne, že svět je (dle FB a IG) vlastně plný šťastných, spokojených lidí. Tak odkud se berou ti remcalové. Každý se chce na veřejnosti ukázat v tom nejlepším světle a ukázat to nejlepší, co prožil. Takže všichni dle těchto příspěvků cestujeme na úžasná místa, jíme ve skvělých restauracích, kupuje báječné produkty. V případě blogerky, je to spoustu "práce", než dokonalá fotka vznikne. Ale o tom to je, bloger potřebuje zaujmout, protože běžnou fotku si dnes cvakne každý. U "obyčejných" profilů vznikají fotky proto, že se lidé chtějí něčím pochlubit. Ano, na jednu stranu je to trošku klam, protože realita běžného života není až tak dokonalá, jak na nás z IG a FB působí. Na druhou stanu je hezké, když si člověk pak ve chvílích splínu všechny příspěvky zpětně prohlédne. Pak totiž zjistí, že se vůbec nemáme špatně. Kolik z nás si totiž v běhu života ani neuvědomí, co vše pěkného prožil. Mnohé pro nás začíná být samozřejmostí.
  Lucko, ať Vás psaní nepřestane bavit :-) Magda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Magdi, moc Vám děkuji za tak krásný komentář! Přemýšlím, co bych napsala, protože jste to vystihla tak perfektně a přesně :-). Ano, IG je pohádka, něco jako ten lifestylový časopis plný těch nejhezščích lidí, věcí, dovolených.. Je třeba brát ho s rezervou. Myslím, že nám (naší generaci) už je to jasné, že dost z toho je iluze.. Sama se ale kolikrát zamýšlím nad tím, jaký vliv to může mít třeba na dnešní dospívající děti :-(, potažmo jednou na ty moje.

   Ano, i já si občas říkám, jak všecko stojí za prd, kdo občas nemá takovou náladu, že :-D Ale pravda je, že pokud nejde o zdraví, jde o nic O:-) A myslím, že člověk se v dnešní době stále více a více žene za něčím mlhavým v budoucnosti, až zapomene žít teď a tady, prožívat každý okamžik. Protože přítomnost je to jediné, co máme :-)

   Moc děkuji! Zatím mě baví moc, tak snad baví i čtenáře O:-) Je mi tu fajn!

   Mějte krásný den, L.

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig