neděle 5. února 2017

Workshop blogování s A cup of style


Víkend. Budík vyzvání naprosto neúprosně do toho líbezného ticha sobotního rána. Normálně bych ho zamáčkla, převalila se na druhou stranu a spala dál. Děti jsou totiž u babičky a tak se nabízí dokonale lákavá představa dlouhého spánku. Dnes je to ale jiný. Dnes chci vstávat dřív, protože mám nabitý den. Přihlásila jsem se totiž na kurz blogování Lucky a Nicole, které už pár let vedou jeden z nejúspěšnějších blogů u nás, A cup of style.
A na to se moc těším. Tohle si nenechám ujít ani tím, že bych ještě chvíli snila.


Když otvírám dveře The Senses, nádherných reprezentativních prostor kdesi na Praze 5, jsem lehce nervózní. Znáte ten pocit, když přijdete do místnosti plné cizích lidí? Já nejsem ta, co by se hned cítila jako ryba ve vodě a tak chvíli nesměle postávám někde v ústraní a blbě se culím. Nervozita ale velmi rychle opadává. Jednak se zaujetím všichni okukujeme naprosto dokonale vypadající občerstvení a druhak tady vládne opravdu přátelská atmosféra. Nevím, jestli je to tím plápolajícím ohněm v krbu, přívětivostí holek či natěšeností na to, co všechno se dozvíme. Zřejmě kombinace všeho dohromady. Je tu prostě hrozně fajn.


Myslím, že tohle je na těchto kurzech vlastně to nejlepší. Přátelská atmosféra, kde se nebojíte na cokoli zeptat a popovídáte si s ostatními holkami o tom, jaké jsou začátky blogování, co Vás štve, co Vám nejde, co naopak jo a tak podobně :-D. A jako bonus navíc je to zase skvělá motivace, aby na sobě člověk dál makal.

Ale teď už ke kurzu samotnému. Rozdělila bych ho do 3 částí. V první, té teoretické, nám holky popovídaly o svých začátcích v blogování, kam se za tu dobu posunuly, co je na blogování baví ze všeho nejvíc, ale taky co je občas štve. Dále jak psát blog, jak často postovat, jaké zásady dodržovat.. Dostaly jsme se i k těm technickým věcem jako kde si založit blog, jak koupit doménu, kde stáhnout šablonu apod., i když tady jsme nešli až tak do hloubky, protože kurz trvá jen jeden den. 

Zajímavé bylo i povídání o sociálních sítích. Tedy především o Instagramu a Facebooku. Holky nám řekly spoustu svých poznatků o tom, jak tyhle sítě fungují, co kde postují a kdy, kde najít ty správné statistiky. Pro mě pár užitečných poznatků, jako třeba to, že je někdy zbytečné postovat každý den :-). 


V druhé části pak přišel Jakub Dohnálek, který s holkami často spolupracuje a jak jsem pochopila, je to jejich kamarád. Vzhledem k tomu, že se věnuje fotografování, byla tato část zasvěcena právě jemu. Kuba nám vysvětlil úplné základy focení jako expoziční trojúhelník, čili jak se nastavuje clona, čas a ISO. Na co si dát při focení pozor a co naopak dobře funguje. Zabývali jsme se krátce i kompozicí a zlatým řezem, jak ořezávat fotku, nastavit white balance.. A v neposlední řadě i tím, jaký foťák a objektiv si pro účely blogování pořídit či v jakém programu lze fotky dobře upravovat (včetně toho, který je zadarmo k dispozici na internetu).

Poté následovala přestávka a pak jsme se již naplno vrhli na focení. První skupina zůstala uvnitř a zkoušela fotit všechno to úžasné jídlo, které bylo k dispozici (ještě předtím, než jsme to všechno zkonzumovali :-D) a druhá pak mrzla venku a fotila Nikču, která nám krásně pózovala a skákala sem a tam, to když jsme se jí snažili zachytit v pohybu. A co bylo super? Holky byly celou dobu s námi, se vším nám poradily, odpovídaly na dotazy, pomáhaly nastavovat foťáky, řešit kompozici apod. 


Nakonec jsme všechny fotky stáhli do počítače, vybrali ty nejlepší a s pomocí Kuby pak zároveň společně upravovali v jednom grafickém programu a vysvětlovali si, jaké políčko je k čemu O:-). Byly to ale opravdu jen základy, které pro blog potřebujete (barvy, jas, kontrast, ořez..), na rozebírání programů typu Photoshop by člověk musel absolvovat sólo kurz na několik dnů či týdnů..


Holky nám pak založily zkušební blog, kam jsme mohli své upravené fotky nahrát, dopsat zajímavý text a připravit tak celý první článek. Články jsme poté procházeli a Kuba, Nikča i Lucka nám společně říkali, co si myslí, že se nám povedlo a co už méně, resp. co zlepšit. Tak například u této fotky Nicole se Kubovi nelíbilo to pozadí, resp. to pomalované auto, které zbytečně odvádí pozornost. No, ani mně ne :-D. Na svou obranu musím dodat, že v nejbližším okolí The Senses moc žádné lepší nebylo O:-). Nejlepší 3 články pak holky ocenily svým diářem :-).


Co říct závěrem? Úžasný den v té nejmilejší společnosti! Kdybych ještě žádný blog neměla a uvažovala o jeho založení, dozvěděla bych se stovky užitečných informací, jak na to. Tím, že už blog mám, tak jsem samozřejmě již dost z toho znala, ale byly i informace, které pro mě byly zcela nové a obohacující. Navíc, je to obrovská motivace! Když jsme se holek ptali, co si myslí, že stojí za jejich hlavním úspěchem, svěřily se, že jim hodně lidí řeklo, že je to proto, že jsou prostě strašně milé, otevřené a sympatické, což ony samy považují za samozřejmost. A já nemůžu jinak, než plně souhlasit. S holkama totiž máte pocit, že i když je vidíte poprvé, jsou to Vaše kamarádky (byť v mém případě skoro o generaci mladší). 

Je něco, na co byste se mě chtěli v souvislosti s blogováním a kurzem zeptat? Určitě se ptejte, protože těch informací bylo tolik, že chystám pokračování, kde dotazy zodpovím a prozradím Vám i pár těch tipů a rad, které jsem si ze všech těch kurzů blogování (byly 3) odnesla :-). 

Lucka


SHARE:

4 komentáře

 1. <3 Děkujeme za krásný článek, moc rády jsme tě poznaly a máme radost, že se ti workshop líbil :) Snad se zas brzy potkáme!
  Nicole

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já moc děkuji za všechno! Moc se mi líbí, jaký máte přístup a hlavně jak blog děláte. Je založený přesně na těch hodnotách, které jsou blízké i mně. Moc Vám fandím! <3

   Vymazat
 2. Super, sama jsem o kurzu přemýšlela, ale bohužel jsem byla mimo. Tvým článkem si mě nalákala ještě víc, tak se těším na další kurz, který holky budou pořádat. Krásné fotky a to jídlo, mňam, mňam ♥

  OdpovědětVymazat
 3. Moc krásně napsaný článek <3 :)

  OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig