čtvrtek 6. července 2017

Dávej bacha a nešťourej se v nose!


Né nebojte, dnes tu nebudeme kázat o tom, že prst nepatří do nosu, ale chceme Vám představit dvě super hry, které nás poslední dobou hodně zaujaly. Když jsem hru Nešťourej se v nose viděla u kamarádky (děkuji Káji!), hned vzbudila můj zájem. Psala jsem jí tehdy o radu a když mi potvrdila, že stojí za to, objednala jsem ji a přidala k ní i další díl Dávej bacha!.
Naše dítě totiž občas celkem rebeluje a říkala jsem si, že nebude od věci zopakovat si některé základní pravidla a nejen ty. 


Obě hry Nešťourej se v nose i Dávej bacha pochází z edice 4bambini a autorkou je (pro některé možná známá) ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google Taťána le Moigne. Jsou to hry o důležitých životních hodnotách, které chceme svým dětem předat. Děti se tak hravou formou učí základy etikety nebo bezpečnosti. Tak pojďme na ně mrknout blíže :-).


Nešťourej se v nose je určená pro děti od 3 let (narozdíl od Dávej bacha, která je až pro čtyřleťáky, i když podle mě zvládnou i dřív) a je to průvodce základy etikety pro nejmenší slečny a malé gentlemany. Děti si tak díky hře krásně připomenou základy  slušnosti a mezilidské komunikace či stolování a osobní hygienu. Dozví se ale rovněž, jak se chovat na veřejných prostranstvích, v přírodě nebo ke zvířátkům.


Obě hry obsahují 30 karet, které se rozdají na stůl jako pexeso obrázkem dolů. Hráči pak dostanou svoji hrací desku (ve hře je jich 5, takže když hrajeme ve dvou, rozdáme si je všechny) a postupně otáčí všechny karty. Na každé z nich je otázka a při správném zodpovězení si ji může hráč položit na svoji hrací desku. Kdo první zaplní svoji hrací desku, vyhrává. My to samozřejmě hrajeme trochu po svém, ale důležité je, že se u každé karty zastavíme a diskutujeme o dané otázce, uvádíme si příklady z praxe, které se nám třeba už staly a říkáme si, co je správně a co ne a proč. 


Ve hře o etiketě tak najdete otázky jako: Co mám udělat, když chci vejít k někomu do pokoje?, Co dělat, když chci ostatním něco říct a oni mluví? Co musím udělat vždy po použití toalety? Kam patří použitý kelímek nebo kapesník? Můžu při jídle mluvit? Co mám udělat, když potkám někoho známého? Jak si můžu hrát se zvířaty? nebo, a to já velmi oceňuji, Jak se mám chovat k dětem, které se nějak odlišují?. 

Možná si říkáte, že tohle všechno by děti dávno měly znát O:-). A ony znají, naše Nelča věděla snad úplně všechno, ale praxe jaksi občas pokulhává (například stále skáče do řeči O:-). Takže vůbec není na škodu si to všechno hezky zopakovat, debatovat o tom a vysvětlovat si věci víc do důsledků. Takže přesně, jak píše autorka: „Nabídnout dětem a rodičům bezpečný prostor pro společné prozkoumávání principů, na kterých stojí naše společné soužití. Protože děti často hodnotíme podle toho, jak ovládají pravidla slušného chování, ale důležitější je, aby skutečně rozuměly principům a hodnotám, ze kterých tyto pravidla vycházejí."

Dávej bacha, další díl, nese podtitul Bezpečný start do života. Princip hry je stejný, jen tentokrát se téma hry zaměřuje na první možné životní nástrahy pro děti. Dozvíme se tedy, jak si bezpečně hrát doma, v přírodě či při sportu. Důležité jsou tu ale i témata jako kontakt s nebezpečnými látkami či ostrými předměty, ohněm, jak by se děti měly zachovat, když je osloví někdo cizí nebo když se ztratí, kde je bezpečné si hrát a kde nikoliv, jaké bezpečnostní pomůcky nosit (např. helmu při lyžování) apod. Pro nás tato hra momentálně hodně aktuální :-).

V neposlední řadě zde najdete i otázky týkající se bezpečnosti na internetu, které teda zatím úplně neřešíme, protože děti tam občas koukají jen na pohádky pod mým dohledem, ale věřím, že za chvíli i toto téma přijde na řadu.

Moc se mi líbí, že hra se řídí krásným příslovím: Řekni mi a já to zapomenu; ukaž mi a já si to zapamatuji; nech mě to vyzkoušet a já to pochopím." Takže směle do toho!

Znáte? Máte? Nebo máte tip na další fajn hru podobného ražení?

Lucka


SHARE:

2 komentáře

 1. Luci zrovna dnes jsem hledala nejakou hru pro Kaju k narozeninam a tato Nestourej se v nose mi padla do oka!!!!! to je osud, tu musim koupit. Jeste se mi libi hra Bim Bam
  https://www.agatinsvet.cz/bim-bam
  a Kolecko
  https://www.agatinsvet.cz/kolecko-a-spol
  Nemate ozkouseny? Je tech her na netu milion a vyznej se v nich.
  At jsi brzo fit a uzijes si dovolenou, Nelince ostrihany vlasky moc moc slusi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee, fakt? No tak super :-D Je fakt dobrá! Pro Káju i ta Dávej bacha, je od 4.. Bim bam ani kolečko nemáme, ale taky na to mrknu!! Teď u nás hodně frčí Tik Tak bum nebo Brainbox, pokud nemáte :-)

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig