čtvrtek 5. října 2017

Sardinie s dětmi I: Západní pobřeží a Alghero


Je to 2 týdny, co jsme se vrátili z naší pohádkové dovolené a mně je pořád ještě smutno. Sardinie totiž byla jedním slovem dokonalá. Trochu se bojím, že každá další destinace nás už bude moct jen trochu zklamat ve srovnání s ní O:-). Ale nebudu předbíhat! Pojďte společně s námi zavzpomínat na naší slunnou dovolenou a třeba to pro Vás může být inspirace, kam příští léto O:-).
A protože jsme na tomto nádherném italském ostrově i dost cestovali (zn. s dětmi) a v podstatě projeli západní, jižní a východní pobřeží, rozdělím ji na 3 části O:-). Ano, čtete správně, budou ještě další dva články.. Tak snad mi to nebudete mít za zlé, ale fotek a zážitků je tolik, že bych to prostě do jednoho článku nevcucla. Navíc každá část byla jiná a měla svoje kouzlo. Dnes Vás tedy zvu na západ!

Na Sardinii můžete buď letět nebo jet autem. Absolvovali jsme obojí. Před 5 lety tam jeli autem (já ve 4. měsíci O:-)) a i když jsme byli jen dva, bylo to dost náročné. Přes 1100 km z Prahy a pak ještě několik hodin na trajektu.. Bylo nám jasné, že tohle by s dětmi bylo dost šílené (no ono to bylo dost šílené i pro těhotnou). Proto jsme se i spolu s tchýní a tchánem (jeli s námi), shodli, že raději poletíme a na místě si pak půjčíme auto, abychom mohli cestovat. Půjčovali jsme ho přes rentalcars.com a musím říct, že cena za 2 týdny nebyla úplně špatná (jezdili jsme Peugeutkem 308 :-)). Znamenalo to ovšem jet bez kočárku, protože by se nám už do kufru auta nevešel :-D. Letenky jsme pořídili u Alitalia, no nyní jsou v insolvenci, takže jsme byli rádi, že jsme doletěli :-D. Ale vychytali jsme levnější tarif, byť to znamenalo, že jsme museli přestupovat v Římě. Na druhou stranu, pořizovat 4 letenky už holt není levná záležitost O:-).


Na západním pobřeží jsme bydleli v Algheru v bytě přes Airbnb a opět super zkušenost. Musím říct, že nás tato forma ubytování u někoho doma zatím ještě nikdy nezklamala. Bydleli jsme v centru a na pláž a památky jezdili autem, ale naštěstí je vše relativně blízko. 


Alghero je starobylé město s typickou atmosférou a pokud byste měli jen trochu možnost, určitě stojí za navštívení. Projít se malebnými uličkama, nasát atmosféru a dát si pizzu, třeba tu v restauraci La Botteghina :-). Doporučil nám ji průvodce Lonely planet a nezklamala! Nejlepší pizza, co jsme tam jedli a ta velikost O:-). Původně ji měly mít děti napůl, no najedli jsme se z ní všichni :-D.


Pláží je kolem Alghera spousta, my navštívili Spiaggia di Mugoni. Byla krásná, o tom žádná, ale po procestování ostrova musím říct, že jsme viděli hezčí O:-). Byly tam trochu vlny a kousek od kraje docela hloubka. Pokud se tam někdy objevíte, určitě se jeďte podívat asi 60 km na sever od Alghera na Spiaggia La Pelosa. Podle mnoha průvodců je to nejkrásnější pláž na Sardinii. Byli jsme tam před 5 lety a je to opravdu pohádka. Jen jak to tak v každé pohádce bývá, i tady je jedno ALE, a to asi miliarda turistů na centimetru čtverečním pláže O:-). Ovšem za ten neuvěřitelně bílý písek, azurovou vodu a pozvolný vstup ideální pro děti to stojí :-). 


Jestli si naše děti v Algheru něco zamilovaly, pak to byl lunapark na pobřeží :-D. Byli jsme tam každý večer a oba se na to těšili už od rána. Není to nic velkého, ale jedna horská dráha, pár autíček, strašidelný hrad a trampolíny nám úplně stačí ke štěstí (a taky k tomu, abychom byli o pár euro chudší:-D).

Vzhledem k tomu, že třetí den bylo celkem chladno a zataženo, vydali jsme se na výlet. Jestli něco opravdu stojí za to na západě vidět, pak je to jeskyně Grotte di Nettuno a vápencový masiv Capo Caccia. Cesta z města trvá necelou půlhodinku, auto necháte nahoře na parkovišti a pak Vás čeká asi 640 schodů dolů k jeskyni. Ta má několik částí a je fakt nádherná, ovšem nám se stejně tak líbila už jen ta úžasná cesta k ní. Pozorovat ty velké masivy a u toho rozbouřené moře, to fakt stojí za to. A to i přesto, že nahoru už jsme museli Hugouše střídavě nosit, poněvadž jinak bychom ty schody šlapali ještě dneska :-D. Martin si dal takovou hodinovou posilovnu O:-).


Cestou z jeskyně jsme se ještě zastavili u Nuraghe Palmavera. V prvé řadě je nutno říct, že na Sardinii se nachází spousta těchto nuraghů. Jedná se o bývalé stavby, obydlí, pevnosti, které jsou více než 3000 let staré a najdete je pouze na Sardinii. Pamatuju, jak jsme před 5 lety byli nadšení, když jsme spatřili první nuraghy a zastavovali u každého, který jsme potkali. Po pár dnech nás ale už cedule s nápisem nuraghe nechala úplně chladnými, ono jich je tam totiž přes 7000 :-D. Jsou téměř na každém kroku. No a tento u Alghera patří mezi ty nejvíc zachovalé. 

Myslela jsem, že to děti nebude bavit, ale jak se říká, děti jsou kreativní a nakonec si hrály na schovku mezi pozůstatky věží a my je skoro nemohli dostat domů :-D.


Čtvrtý den už jsme se přesouvali na jih. Pokud někdy pojedete tuto trasu, určitě jeďte po pobřeží, protože se tam nachází "panoramatická cesta", která skýtá úžasné výhledy :-). Pokud teda zrovna nemáte problémy se žaludkem a po 1150 zatáčce nezačnete v kufru auta hledat Kinedryl :-D. Děti to naštěstí zaspaly :-D.


Po cestě na jih jsme se stavili ještě v městečku Bosa, které je právem považováno za jedno z nejhezčích tady. Typicky zbarvené domečky můžete obdivovat z vyhlídky nad městem a ve městě samotném si pak projít krásné kamenné uličky plné kavárniček a restaurací. My zavítali i do kostela, kde jsme zapálili svíčku za všechny ty, kteří nás už opustili a pak si dali na náměstíčku těstoviny. Cestou zpět jsme pak zcela neplánovaně potkali koníky a děti zajásaly, protože jsme koníkům věnovali poslední jablka, který měly děti původně na svačinu (a oni se s tím ovocem úplně nekámoší, že jo :-D..). 

P.S. Nebojte, hladem nezůstaly, měla jsem s sebou ještě banány :-D. 


Tak papa západní pobřeží! A co Vás čeká příště? Jižní pobřeží, to nejlepší a nejdokonalejší ubytování, jaké jsme si mohli přát a hlavně- nádherné pláže! Stavíte se? Jestli jo, už teď se na Vás těšíme :-). A já jsem zvědavá, jak se Vám Sardinie líbí? Byli jste? Plánujete?


Lucka
SHARE:

8 komentářů

 1. Luci, díky za článek, už se těším na pokračování. Sardinii máme v plánu snad příští léto. Lucie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee Luci, moc moc děkuji! Bylo tam krásně a my jsme přijeli opravdu nadšení. Příště bude víc pláží a moře O:-). Nejlepší na dovču je to asi na jihu či východě :-). Se Sardinií určitě nešlápnete vedle :-)

   Vymazat
 2. Luci, to je taková nádhera! Miluji Itálii! Na Sardinii jsem ještě nebyla, ale když vidím tvé fotky, tak to chci co nejdříve napravit. Děkuji za skvělé tipy, některá místa jsem si uložila :) Určitě jste si dovolenou moc užili. Těším se na pokračování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, strašně moc děkuji! I my milujeme Itálii! Lidi, atmosféru a samozřejmě i jídlo, že :-D Pro děti ideální O:-). Sardinie určitě stojí za to, dá se dost procestovat a každý kout tam má co nabídnout :-). Nám hodně pomohl Lonely planet průvodce k naplánování trasy. Tak příště už bude víc těch krásných pláží O:-).

   Vymazat
 3. Sardínie je moje srdcová záležitost, byli jsme dvakrát a urřitě se tam ještě podíváme. Fotky jsou nádherné :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc Adélko!! Já si myslela, že už tam nepojedeme, že jsme viděli vše, ale zjistila jsem, že zdaleka ne a že je stále co objevovat :-) Takže třeba někdy na Sardinii :-)

   Vymazat
 4. Prosim kde najdu pokracovani.Chystame se na Sardinii a vy pisete moc hezky.

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den, moc hezké čtení. Kde najdu prosím
  další díl ? Děkuji

  OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig