úterý 17. října 2017

Sardinie s dětmi II: Jižní pobřeží a vnitrozemí


Dnes tu máme pokračování našeho malého sardinského road tripu s dětmi O:-). Tentokrát Vás vezmu na jižní pobřeží a přes kousek vnitrozemí dojedeme až na východ, kde bude naše cesta pokračovat příště. Když jsme tu byli před 5 lety jih jsme tehdy úplně vynechali. Teď už vím, jaká to byla škoda, ale tehdy prostě nebyl čas.
Na jihu totiž najdete jedny z vůbec nejkrásnějších pláží. Pokud bych ho měla srovnat s východem, kam se nejčastěji jezdí, tak mi přijde, že východ, resp. severovýchod je prostě tak trošku posh, zatímco na jihu máte pocit, že jste skoro v Chorvatsku :-D. Né vážně, co jsme projeli, tak tady nenajdete tolik x hvězdičkových hotelů a většina z nich jsou staršího data. Na druhé straně je i tady možnost využít nepřeberné množství bytů a apartmánů. 

Když jsme si dělali ještě v teple domova průzkum a plánovali, vyšla nám z toho oblast městečka Villasimius jako ideální. V blízkosti ty nejkrásnější pláže, ale zároveň i zázemí, obchody a supermarkety. A líbilo se nám tam moc, ač jsme nakonec dali přednost ubytování necelou půl hodinu od města. Jednak proto, že jsme (klasicky) hledali ubytko na poslední chvíli a druhak proto, že jsme nakonec našli úžasné místo v městečku S.Isidoro. 


Pokud někdy budete na Sardinii, opravdu doporučujeme se alespoň jednou ubytovat u místních, ideálně v nějakém agriturismu. Jsou to vlastně takové menší farmy, kde mají ubytování, servírují domácí jídlo a jste maximálně v kontaktu s přírodou. Naši hostitelé z agriturisma Pasadi měli k dispozici jen 3 pokoje, takže nakonec jsme tam byli jen my a naši hostitelé Claudia a Federico. Byli neuvěřitelně milí, Federico nám ráno nosil čerstvé fíky ze zahrádky (to byla dokonalost a těm v našich supermarketech se to nepříblížilo ani na kousek) a děti nechal krmit oslíky a kozy, Claudia nám zase vařila domácí jídlo a vyprávěla, kam se vyplatí zajet na pláže. 

Shrnuto, byli jsme nadšení! Děti byly u vytržení ze zvířátek, já z přírody a zeleně kolem a bazén, tak ten jsme nevyužili ani jednou O:-).


Jako první jsme vyrazili na pláž Porto Giunco. Naprostá dokonalost! Až na ty turisty, jistě, ale ti jsou všude a tím, že už bylo září, nebylo tu tak přecpáno a ve vodě jste byli skoro jediní (neumím si teda představit situaci v srpnu O:-)). Dlouhatánská pláž, světlý písek, pozvolný vstup do moře, téměř žádné vlny, pro děti naprosto ideální včetně plážového baru, kde prodávali zmrzlinu, že :-D. A za pláží bylo ještě jedno menší jezírko a v něm plameňáci O:-).


Druhý den trochu foukalo, tak nám Claudia doporučila jet na Cala Sinzias a opět nádhera. Myslím, že tady, ať jedete kamkoliv, nenarazíte na ošklivou pláž. A to je jedna z věcí, která nás na Sardinii tak nadchla, nádherné pláže, čisté moře a pro děti písek, ze kterého mohou stavět hrady nebo se nechat zahrabat. 

Nelinka sice ještě neumí sama úplně plavat (jen splývá pod vodou), ale tady jsme neměli strach a nechali ji klidně bez rukávků čvachat u břehu a potápět se (samozřejmě jsme byli u ní :-D). Myslím a doufám, že příští rok už bude plavat obstojně sama. Tak se vlastně nabízí otázka- kdy mají děti umět samy plavat? Jakou máte zkušenost?


Odpoledne jsme se vydali na prohlídku Villasimiusu a k našemu "překvapení" tam nic velkolepého není :-D. Prostě přímořské městečko no.. Ale! Našli jsme tam prodejnu domácí zmrzliny, na které jsme ujížděli minulý rok v Toskánsku! A představte si, že mají tři pobočky, tady, v Grossetu (Toskánsko) a Cagliari a my navštívili všechny z nich (štamgasti) :-D. Jestli tu někdy budete, zajeďte si na náměstí a dejte si jejich domácí pistáciovou či mandlovou a slibuju, že nebudete litovat. Nejlepší, jakou jsem kdy jedla!


Další den a další těžká dřina na pláži :-D. Tentokrát jsme jeli na jihozápad na pláž Chia. Teda podle průvodce jsme pochopili (no dobře, já pochopila), že je to jedna pláž a objížděli to tam skoro hodinu, až pak jsme zjistili (no dobře, můj muž zjistil), že je to prostě oblast pláží u tohoto města. Opět pohádka! Navíc trochu adrenalinu, protože se odsud dá doplavat na nedaleký ostrůvek a vylézt nahoru. Ano, hádáte správně, náš tatínek to musel hned zkusit a táhl s sebou i Nelinku O.-). 

Hugy se minulý rok s mořem moc nekámošil. Představa, že by se mu nohy smáčely v moři ho vyděsila až k pláči a my pak rezignovali a pokaždé mu vyhloubili malý bazének u lehátka O:-). A letos? Milostpán se vrhal do vln a kolikrát jsem si říkala, že pud sebezáchovy nejspíš nechal minulý rok v  tom Toskánsku :-D. Tvářil se, že ani ty rukávky nepotřebuje a maminka se pro něj stala potřebnou jen v momentě, kdy mu měla donést zmrzlinu. Jinak preferoval tatínka a skákání ve vlnách :-D. A přestože jsem se snažila o totéž, bylo mi vysvětloveno, že "táta kákat vjny!" a hotovo!


Večer jsme se pak vypravili obhlídnout Cagliari a jak to tak s námi bývá, dojeli jsme pozdě, marně hledali klasickou pizzerii, až jsme nakonec skončili v nějaké veganské, což mi myslím můj muž nemůže zapomenout ještě dnes :-D. Spěchali jsme totiž na noční prohlídku botanické zahrady, která začínala v 8h. Milá Claudia to s námi určitě myslela dobře, ale jaksi zapomněla, že její děti mají 15 a naše v průměru 3 a italský výklad o leknínu bělostném asi nebude ta nejlepší pohádka na dobrou noc O:-). Ovšem děti dostaly do ruky baterky a my byli zachráněni, protože zatímco parta italských seniorů poslouchala výklad o kaučukovníku, Neli a Hugo pořádali souboje ve stylu Darth Vadera a hvězdných válek.

Výstižně to shrnul můj muž a na dotaz, jestli si nepamatuje, co jsme tam viděli pravil: „Hubčo, já netuším, co to tam bylo za strom, jediný, co vím je, že jsem tam šel 2x s dětma sr...". Konec citace :-D.


No a další den jsme zabalili a vydali se na cestu na východ. A abychom jen neseděli v autě, vymysleli jsme si po cestě 2 zastávky za kulturou :-D.

Jako první jsme se zastavili u Su Nuraxi di Barumini. Minule jsem Vám o nurázích psala, ale tento je největší, nejvíc zachovalý a také jako jediný tady zapsán na seznam kulturního dědictví Unesco. Už jen proto stojí za to ho vidět. Je to fakt obrovský komplex, dá se vyjít až nahoru a pak přímo do samotného nitra, kde najdete studnu a několik zachovalých místností. 

Co z toho měly naše děti netuším, ale našly si tam německou kámošku a mezi těmi šutry si hrály na zbojníky :-D. Hugovi se asi moc líbila, dokonce tak moc, že se jí 2x pokusil odcizit ty fajnový modrý brýle :-D.


No a naše poslední zastávka byla v horském městečku Orgosolo. Bývalé banditské centrum. Atmosféra tu na Vás opravdu dýchne a vše je to ještě umocněné tím, že téměř každý dům v centru je tu umělecky pomalován. To měl takhle jeden učitel z umělecké školy nápad a zadal svým studentům školní projekt - vymyslet malby, které by zdobily zdejší domy. Nápad se ujal a nyní jich tu najdete desítky, každá má svůj význam. Najdete tu vyobrazený boj za nezávislost, komunismus, 11.září apod. Berte to jako uměleckou výstavu a kochejte se. Ovšem ideální je se kochat odpoledne mezi 2 a 5 tuším, protože to je tu zákaz jezdit autem. Pak se z místní hlavní ulice stane závodiště a Vy trnete hrůzou, kdy Vás kdo zajede :-(. A po setmění se tu schází starousedlíci a já si chvílemi připadala jako ve filmu Kmotr O:-).


No a večer jsme už ulehali v malém hotýlku poblíž Golfo di Orosei a čekalo nás další dobrodružství. Mimo jiné výlet lodí na ty nejluxusnější pláže (kde nechala Nelinka zcela originální suvenýr:-D) nebo třeba výšlap na Su Gorropu, zvaný evropský Grand Canyon. Ale o tom až příště! Budu se na Vás těšit O:-).


Lucka
SHARE:

7 komentářů

 1. Krása! Mám pocit, že na fotce č.13 poznávám pláž, kde jsme byli dva roky zpátky :-) ale byli jsme v all inclusive hotelu, Honza na objíždění pláží moc není, protože tvrdí, že pak bude celý od písku a v mokrých plavkách sedět v autě a to teda ne :-( jo a většinou ještě preferuje bar u bazénu nebo nejlépe přímo v bazénu 😂

  OdpovědětVymazat
 2. Jee, Štěpánko, děkuju za komentář!! A Vy jste byli tehdy na jihu? A kde konkrétně? My to tam milujeme! Určitě se tam někdy vrátíme, přestože bar u bazénu je pro nás teď na pár let pasé :-D. A jak Vám ho závidím O:-)..

  OdpovědětVymazat
 3. Luci byli jsme v tomto hotelu http://www.sardinie.cz/letecke-zajezdy/hotel-club-spiagge-san-pietro/ .. Fakt si myslím, že jedna z těch pláží patřila i k našemu hotelu, ale kdo ví :-) no každopádně kdybyste někdy chtěli s dětma na jedno místo, tak tohle byl super rodinný hotel :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den Lucko, dostala jsem se na vaše stránky úplnou náhodou. Zjišťuji něco o Sardinii, protože bychom se tam rádi letos vydali, ale nevíme, jestli jako první návštěvu zvolit spíše sever nebo jih. Cestovky mají víceméně reklamní texty, právě proto se mi líbilo vaše povídání. Na to jet s cestovkou úplně nemáme a ani nechceme ležet jen u bazénu nebo na jedné pláži. Láká nás si půjčit auto a oblast si trochu projet. Máme děti 7 a 9 let, co byste tedy doporučila jako někdo, kdo už Sardinii procestoval - sever nebo jih? Děkuji moc za radu a hodně šťastných cest! ;-) Veronika

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Luci, před pár dny jsme se s manželem a dětmi vrátili z naší poznávací dovolené na Sardinii a já bych Ti chtěla moc poděkovat za všechny tři články, které jsem objevila, když jsem se snažila zjistit, jestli takový styl dovolené s dětmi ve věku 4 a necelé 2 roky zvládneme..zvládli, moc jsme si to užili a při plánování, které už mě samotné moc bavilo, jsem využila spoustu vašich zážitků a tipů..Sardinie je ráj, díky, a mějte se všichni moc krásně! Míša

  OdpovědětVymazat
 7. Dobry den, mate este niekde odlozeny kontakt na agriturismo, ktore spominate? Dakujem

  OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig