neděle 22. dubna 2018

Srovnávání aneb v zajetí sociálních sítí


Je něco po 9. hodině. Děti už spokojeně spí, já si sednu na gauč (nejlépe se sklenkou vína v ruce) a otevírám svou pravidelnou dávku večerní "zábavy" - Instagram. Zjišťuju, že Dáša má nový krásný boty, Andrea je někde na dovolené na Bali, Alžběta je so in love, Lenka už má na břiše buchty, Věrka má super vystajlovaný děti, Terka zase něco dokonalýho uvařila a Petra dostala od přítele novou kabelku... Přesně tu, po které tajně toužím už půl roku..

Po hodině projíždění všech těch "dokonalých fotek" máte pocit, že váš život stojí za prd, jste neschopní, nezajímaví, škaredí, tlustí apod :-D. A teď se přiznejte, kdo z Vás tenhle pocit ještě nikdy neměl?

Zrovna nedávno mi kamarádka psala, jak si připadá úplně nudná, nezajímavá a neschopná a že má pocit, že jí nic nejde. Na podzim mi zase úplně jiná kamarádka říkala, jak v neděli večer zapne Instagram, stráví tam 4h a je jí z toho všeho hrozně. Nebo že má občas problém lidem nezávidět. To všechno v nás sociální sítě můžou vyvolat. :-(

Nebudu tu dělat chytrou a psát, že já jsem vždy 100% nad věcí. Dost často mám i já chvilkový pocit, že jsem totálně nezajímavá, škaredá a tlustá :-D. Že všem jde to blogování mnohem líp, než mně :-D. Naštěstí si umím říct včas STOP. Člověk se nad tím totiž musí zamyslet. Ono je taky dost možný, že Dáša má sice nový krásný boty, ale je to po dlouhé době jediná věc, kterou si může z výplaty dovolit. Andrea byla sice na Bali, ale hledala tam životní rovnováhu po dost krutém vyhazovu z práce. Alžběta je sice so in love, ale dost možná to píše jen proto, aby její bývalý, který ji nechal kvůli mladšímu ročníku, žárlil.  Lenka má na břiše sice buchty, ale v hlavě neustálý pocit, že není dost dobrá a nevěří si. Věrka má super vystajlovaný děti, ale taky paní na úklid, protože jinak by jí ta domácnost spadla na hlavu. Terka zase něco skvělýho uvařila, ale na druhé straně ji absolutně nezajímá móda a chodí v batikovaným tričku (nic proti batikované módě). A Petra? Možná má sice novou kabelku, ale taky přítele, pro kterýho nemá cenu ani té Gucci kabelky..

Co tím chci říct? Sociální sítě představují jen kousek, střípek z toho velkého zrcadla života, do kterého se každý den díváme. A ne všechno chceme nebo můžeme s ostatními sdílet. Ono je to jako stoupnout si do plné tramvaje úplně nahý. A přiznejte se, kdo z Vás by to chtěl udělat? Ať chceme nebo ne, na IG dáváme jen ty fotky, které tam dávat chceme. Ty, na kterých nám to sluší nebo kde zažíváme něco hezkého. Nechceme se dívat, jak je někdo zoufalý, má umaštěnou hlavu a na zemi po bytě zbytky jídla od oběda. Ať se můžeme tvářit, že na IG najdeme realitu, najdeme tam jen možná malý zlomek z ní.. Přesně ten, který tam daný uživatel dát chce. Ony i ty fotky, které se mohou tvářit "reálně" reálné (a pravdivé) být nemusí, stejně jako ty, kde se naše oblíbená vyhublá blogerka láduje snídaní pro 4 osoby.Ovšem jak z toho kolečka srovnávání ven? 

1. Nesrovnávat vůbec?

Upřímně si nemyslím, že to nesmíme dělat. Určitá míra srovnávání nás může posouvat dál. Nejen nás, celé lidstvo. Odjakživa to tak bylo. Jak? Koukám třeba na fotky jedné úžasné maminky, kterou sleduji a která miluje běhání. Vím, že na něj má třeba víc času, než já, ale nebudu si říkat: "Hmm, ona běhá 5x týdně, to já nedám, jsem děsná, ona skvělá". Zkusím nad tím přemýšlet jinak: "Tak 5x týdně já nezvládnu, ale co kdybych to zkusila aspoň 1x"? Takhle jsem začala běhat já a dodnes to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí a odhodlání v mým životě. Protože běh mi kromě zlepšení kondice přinesl i neuvěřitelně skvělý pocit. Pakliže je srovnávání dobrý sluha, je to motivace, ovšem když se z něho stává zlý pán, je tu něco špatně!

2. Když srovnávat, tak pořádně!

Ano, když už se tomu nemůžete vyhnout a pořád vám to vrtá v hlavě, tak srovnávejte alespoň pořádně, v celé šíři. Ne jen tak, že Terka skvěle vaří, já to neumím a tak jsem horší. Možná, že Terka má víc času, nemá 2 děti a vaření je pro ni koníček, stejně jako pro mě třeba běh. Možná, že Terka má doma nepořádek a zásadně nežehlí. Když se nad tím zamyslíte pořádně, dost možná zjistíte, že tady není vítěz ani poražený, ale že jste pouze obě/oba úplně jiné/jiní.

3. A co když z toho fakt vyjdu jako ta "horší"?

Tohle jsem nedávno četla v jednom časopise a přišlo mi to výstižný. Zkuste se zamyslet nad sebou a svým vlastním životem.. Ok, tak mám teda pocit, že ona je ve všem lepší.. Ale jsem já osobně šťastná? Mám se dobře? Jsem spokojená se svým vlastním životem? A pokud zní odpověď ano, není důvod se trápit nad někým jiným. Pokud zní odpověď ne, pak je třeba se spíš zamyslet nad tím, co můžu udělat pro to, abych se zase cítila líp. Pak totiž není problém v sociální síti, ale v naší hlavě či našem sebevědomí.

4. Sledujte jen ty, které máte rádi

Ač to zní tak jednoduše a samozřejmě, často tomu tak není. Obrovská výhoda života na sociální síti je, že si můžeme vybrat! Vybrat, koho budeme sledovat a jakou "bublinu" si kolem sebe uděláme. Pouštějte do ní jen ty, které máte rádi, kteří vás motivují, přenášejí dobrou náladu, inspirují... Choďte na sociální sítě čerpat pozitivní energii, ne se rozčilovat, hádat, přít apod.. Já to tak praktikuju už delší dobu a je to strašně fajn. A když se občas stane, že mě něco nebo někdo naštve, párkrát se nadechnu a druhý den už mi to přijde tak malicherné, že se tím nemá vůbec smysl zabývat.

5. Detox time

Pokud si přes to všechno občas neumíte pomoct a dolehne na vás úzkost z toho všeho, začnete přemýšlet, k čemu tohle všechno je nebo se vám to zdá povrchní a nesmyslné, možná je na čase trocha toho detoxu. Vypnout všechny ty Instagramy, Facebooky a jiné sociální sítě, vzít třeba do ruky knížku a začíst se. Nebo zajít do kina.. Na večeři s vašim protějškem nebo jen na hezkou dlouhou procházku s dětmi. A věřte, že po pár dnech vám celý ten virtuální svět připadne tak nějak vzdálený. Protože člověk zjistí, že jeho život není online výkladní skříň, ale že mnohem více záleží na té offline části, strávené s těmi, které máte nejradši a děláním toho, co vás baví a uspokojuje. A taky zjistíte, že za tu dobu, co jste tam nebyli se.. nestalo vůbec nic! :-)


Přiznám se, že po období, kdy jsem řešila sociální sítě opravdu hodně jsem dospěla do fáze, kdy jsem tak nějak vyklidněná a spokojená. Ano, možná mi nerostou čísla tak rychle, jako třeba jiným.. Možná nemám zrovna všechny nové módní trendy.. Možná nezakládám vlastní projekty a nebyla jsem na Bali.. Ale možná mám to nejcennější ze všeho. Offline život! Rodinu. Skutečné přátele. A opravdové zážitky. A taky opravdový bordel doma v kuchyni :-D.. On totiž ten online život je jen krásná iluze, která však váš život lepším neudělá.. To musíme my sami :-)


A teď se těším na váš pohled na věc.. Jaký na to máte názor? 


Lucka
SHARE:

10 komentářů

 1. Luci, to je tak hezký a pravdivý článek! Vlastně ani nemám moc co k němu dodat, než že souhlasím. My jsme si o tom už psaly. Je to o našem vlastním nastavení v hlavě a i když se asi nikdo nezvládne stoprocentně ovládat a nikdy si "nezazávidět" ať už jsou to děti, chlap, nebo kabelka, důležité je umět vypnout a podívat se na svůj vlastní život a najít v něm to pěkné. Ať už jsou to děti, chlap, nebo kabelka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci děkuju moc! Vnímáme to stejně, ale zase na druhé straně chápu, že někdo opravdu z těch dokonalých fotek může nabýt dojmu, že je u druhých vše jen růžové.. Občas mě to taky přepadne, ale už jsem si to postupem času fakt dost srovnala a tím, že jsem i dost času offline, tak mi to pomáhá udržovat si jakýsi nadhled a větší odstup..

   Vymazat
 2. Hezký článek. Přesně tak to vidím také.

  OdpovědětVymazat
 3. Takhle se na to snažím už dívat hodně dlouho. Já si umím moc dobře představit, co je za těmi dokonalými fotkami a až je to někdy fakt k smíchu, jak se někdo tak mermomocí snaží o dokonalou vizuální stránku, že si tu realitu ani nestihne vychutnat. Vím kolik zebere času všechno to stylování, focení a úprava fotek. Proto bych asi nikdy nechtěla být full time blogger. Reálný život je mnohem větší zábava :) A s tím pak jde ruku v ruce i to zdravé sebevědomí. Nějaká stopadesátá kabelka nebo pětihvězdičkový hotel, či luxusní dovolená mě nevyvede z míry. Kolikrát se mi potvrdilo, že lidé, co mají zdánlivě všechno jako peníze, krásu, super kariéru, mají na druhé straně své strašáky, které my ale nevidíme. Takže si opravdu ve výsledku nemáme co závidet. A to srovnávání..? Každý život a příležitosti jsou jiné, takže vždy porovnáváme nesrovnatelené a to už logicky prostě nedává smysl...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc za komentář, Jani! Myslím, že to vidíme stejně, možná je to i tím, že jak člověk bloguje, tak vidí pod pokličku a ví, kolik to stojí času, úsilí atd..A že není všechno zlato, co se třpytí.. Jako všude jinde v životě.. Jen to chápu i z druhé strany, že když do toho člověk nevidí, tak se fakt kolikrát může zdát, že dost lidí na sociálních sítích žijí opravdu dokonalé životy.. A pak stačí, aby měl člověk špatnou náladu nebo těžké období a připadá si ještě hůř.. Člověk si musí udržovat zdravý nadhled :-)

   Vymazat
 4. Děkuji za tento, pro mou mysl, "ozdravný článek". Já to sice takto nemám s dětmi, domácností (no, ikdyž vlastně s tou ano), ale se sportem a životním stylem zvaným FITNESS. Bylo by to na slohovku, rak to zkrátím ➡️ ANO, ČASTO SE UŽÍRÁM, ALE UŽ NEBUDU. DOKÁZALA JSEM, TEDA MOJE TĚLO, NĚCO ÚŽASNÉHO ➡️PO 4 LETECH NEPLODNOSTI ČEKÁM 3.CHLAPEČKA ������
  TO JE NEJVÍC ����

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee Maruško, tak to gratuluji!! Ono je vlastně jedno, jestli je to fitness, vaření, móda, děti.. člověk do toho může jednoduše spadnout, obzvlášť, když se jemu samotnému třeba nedaří nebo není spokojený.. ale není všechno zlato, co se třpytí, každý máme svoje problémy a věci, o kterých nechceme mluvit.. Zdraví a rodina a offline život je nejvíc na světě. Mějte se krásně a ať vše probíhá v pořádku!

   Vymazat
 5. Poslední dobou to takto také cítím...nejsem blogerka, jen ráda sleduji některé profily pro inspiraci a zároveň to mám jako určitý ventil, možná i únik od dětí...relax mysli...ale rada se zas k rodině vracím...naprosto s článkem souhlasím

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc Luci! Navíc, když to člověk vidí z druhé strany (myslím té blogovací), tak tuplem vidí, že ne všechno je vždy tak, jak to působí na sociálních sítích.. člověk to fakt musí brát jako inspiraci a blogování jako koníček, jinak by se z toho zbláznil O:-)..

   Vymazat

Blog Design Created by pipdig