čtvrtek 19. dubna 2018

U Modrého jelena na Lipně


Venku je krásné jaro a my vás tu dnes budeme strašit v čepicích :-D. Vrátíme se totiž zpět k naší krásné dovolené na Lipně, kde jsme strávili letošní Velikonoce. A věřte nebo ne, měli jsme se pohádkově. No uznejte, ráno vás probudí děti skotačící v posteli, po otevření okna vás do nosu jemně praští rozmanitá vůně lesa a ke snídani si dáte čerstvé ovoce, výborné sýry a domácí bábovku. To vše v jednom z nejhezčích penzionů, kde jsme zatím byli.. Vítejte U Modrého jelena!Skoro to zní jako reklama :-D. Ale reklama to není, bylo nám tam opravdu hezky. Můj muž prozřetelně zamluvil rodinný apartmán (s mini kuchyňkou) a tak jsme přesvědčili děti, že budou spát ve svojí ložnici a my se konečně (po dlouhé době) vyspíme bez toho, aniž by nám v průběhu noci několikrát přistál kopanec do břicha O:-). Za to televizi jsme zapnuli za tu dobu snad 2x - na Večerníček O:-). Jinak jsme trávili veškerý možný čas venku a k večeru pak v místním malém wellness. To se nachází hned vedle v samostatné budově a obsahuje menší bazének s protiproudem, vířivku a 3 sauny, které nadšeně vyzkoušely i naše děti :-).

Co ale musím zvlášť vypíchnout je místní pec, na kterou jsme si vylezli a ne jednou O:-). Nelince jsem slíbila, že si tam uděláme holčičí chvilku, a tak jsme se tam vypravily po koupání, v pyžamech a četly si pohádky. A to vám teprve byla ta správná romantika. Strašně ráda na to vzpomínám :-).


Přestože ve vzduchu už bylo cítit jaro, na Lipně byl o Velikonocích ještě udržován sníh a tak jsme s sebou nabalili i lyže. Nelinku jsme přihlásili na dva dny do lyžařské školky, kde byla natolik nadšená, že se jí nechtělo ze svahu. Dostala svůj malý lyžařský pas a největší radost měla z bodu za naučení techniky "podjetí instruktora" a "jízda pozpátku" :-D. V mezičase jsme se věnovali Hugymu, který si tu dal svůj první minislalom a naladil tak nadšené publikum (mámu s tátou :-D) na nadcházející lyžařskou sezónu, kdy to jistě rozjede ve velkém..

Lyžařské vleky jsou na Lipně 3 - všechny sedačkové a pak malý dětský vlek s pásem. Sjezdovka na které lyžovala Nelinka (od chaty Lanovka) je modrá a naprosto skvělá pro učící se lyžaře. Když byste přejeli kopec na druhou stranu, je tam pak i červená, kterou jsme ale nezkoušeli. Nejsou to Alpy, ale na lyžování s menšími dětmi je to tady naprosto ideál. 

Jen musím zmínit, že jsme sem jeli na konci sezóny a vzhledem k počtu ubytovacích zařízení, které jsou všude okolo (připadáte si skoro jak v olympijské vesničce), musí to tady být v sezóně naprosto přelidněné. Proto je myslím nejlepší vypravit se sem v mezisezóně..


Stezka korunami stromů, místní největší atrakce, je určitě místem, které byste při návštěvě Lipna neměli vynechat. V lyžařské sezóně nám sem nedovolili vyjet lanovkou, tak jsme si zaplatili autobus, který jel od chaty Lanovka a zpět. A byl to ten vůbec nejdražší lístek za autobus na kilometr jízdy, jaký jsme kdy kupovali. Naprosto neuvěřitelný.. :-( Jinak se sem dostanete pěšky, nebo právě lanovkou (pokud se nelyžuje). Kompletní ceník je ZDE.

Každopádně samotná stezka byla boží. Cesta nahoru je necelých 7 stovek metrů dlouhá a ujdou to i ti nejmenší (včetně kočárků). Na rozdíl od Stezky v oblacích na Dolní Moravě je zde mnohem více interaktivních prvků - kromě informačních tabulí o místní přírodě i různé žebříky a lávky, které procházíte, zatímco pod sebou vidíte jen síť a několik desítek metrů :-). No nebudu lhát, místy na mě šly mrákoty při pohledu na naše děti nad tou sítí, ufff. Ale ustáli jsme to všichni :-D.

Na stezce je rovněž dlouhý tobogán, kterým se můžete svézt, jen pozor, lístek na něj se musí koupit již dole na pokladně. Vzhledem k tomu, že je od 6 let, tak jsme ho pro tentokrát vynechali.. Místo toho jsme se hodně vyblbli na malém hřišti, které se nachází dole u stezky. Je tam v podstatě mini lanové centrum a pár skluzavek, nicméně dost na to, abyste se tam s dětmi zasekli třeba na hodinu.

Dost mě mrzí, že v době naší návštěvy bylo ještě zavřené Království lesa. Jedná se v podstatě o menší Mirakulum nebo park tohoto typu (v blízkosti Stezky korunami stromů). Najdete zde lanovky, provazové sestavy, stromová městečka, trampolíny, houpačky, hrady, kolotoče či pískoviště. My jsme to záměrně před dětmi zatajili, protože si dovedu představit to zklamání, že tam nemohou. O důvod více se vrátit zpět. Království lesa letos otevírá své brány 28. dubna. 


Velikonoční program jsme si dokonale užili v Českém Krumlově. Pan majitel z Modrého jelena nám doporučil navštívit místní Kláštery a z programu na internetu jsme vyčetli, že to tady bude o svátcích opravdu žít. Na programu měli klášterní hledání pokladů, kde jsme se s dětmi vydali na putování po Klášterech s velikonoční tématikou, hledali poklady a dozvěděli se něco více o tradicích Velikonoc. Navíc si v místních dílnách mohly děti vyzkoušet tradiční řemesla jako hrnčířství nebo vyrábění mincí. Krom toho tu měli sváteční jarmark a v neděli jsme se sem vrátili na barvení vajíček a kluci si upletli svoji vlastní pomlázku :-). Více o aktuálním programu najdete TADY.  A my návštěvu doporučujeme všemi desíti, líbilo se nám to strašně moc!


No a co bychom to byli za kulturní barbary, kdybychom nenavštívili i místní zámek. Dovnitř jsme tedy nezavítali, to bychom po celém tom programu už asi nezvládli, ale prošli jsme se po nádvoří a na Plášťový most, odkud je opravdu překrásný výhled na celé město a řeku Vltavu.


No a máme tu velikonoční pondělí! Kluci nás ráno u snídaně pěkně vymrskali a ne jednou :-D. Hugouškovi se to zalíbilo natolik, že bylo poměrně těžké mu vysvětlit, že nás nemůže mrskat celý den v kuse :-D. Za odměnu alespoň dostal naše vajíčkové výtvory, které jsme si přivezli z Krumlova a část z nich ještě barvili předešlý večer na pokoji.

Pak jsme sbalili kufříky a přesunuli se ještě na odpolední procházku do zámeckého parku na Hluboké. Cesta z Lipna trvá tak cca hodinu a byla to příjemná zastávka na cestě zpět do Prahy. Navíc tu byla velikonoční výstava malovaných vajíček (no spíš obřích vajec :-D) a tak děti hledaly tyto umělecké poklady po celé rozlehlé zahradě zámku a my měli alespoň fajn program :-). Já tu byla poprvé a naposledy jako dítě (můj muž vůbec) a tak jsme si slíbili, že se sem musíme někdy vypravit na delší čas.


Cililink.. A zazvonil zvonec a naší velikonoční pohádky je konec. Bylo to krásné, bylo nám spolu pohádkově a výsledek je jasný - určitě jsme nebyli na Lipně naposledy!!!

Byli jste na Lipně? Chystáte se? Jak to tam vypadá v hlavní sezóně?


Lucka
SHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

Blog Design Created by pipdig