středa 9. ledna 2019

Cestování s dětmi // Budapešť travel diary


Budapešť mě nikdy moc nelákala O:-). Přiznám se bez mučení, že pokaždé, když jsme měli někam jet, tak mi mnohem víc "sexy" přišel Londýn, Paříž, Barcelona nebo kterékoliv jiné, evropské město. Když jsme ale plánovali mezi svátky nějaký kratší výlet s dětmi, najednou mě napadla. To proto, že Budapešť je z Brna cca 3,5h jízdy a se třemi dětmi to bylo myslím maximum, co bychom teď dali.
Tohle evropské město rozkládající se na obou březích Dunaje nás ale okouzlilo. Řekla bych, že mi atmosférou připomíná Vídeň, ale s o něco méně turisty. S dětmi jsme sice stihli za tři dny asi tak pětinu původně naplánovaného programu, ale i tak to byl parádní výlet. A tak tu pro vás mám malý (no dobře, možná trochu větší :-D) fotoreport z celého výletu.

Ubytování jsme nakonec sehnali v jednom bytě přes Airbnb a pokud jedete s malými dětmi, je tohle fajn řešení. Máte k dispozici kuchyň a dostatek prostoru na rozdíl od hotelového pokoje.

První den jsme se vydali do historického centra. Přes Széchenyi Lánchíd neboli Řetězový most se vám dostane skutečně nádherné podívané. Budete kráčet po prvním mostě, který zde byl postaven a spojil dvě historická města Budín a Pešť a vytvořil evropskou metropoli. Přes den je tu samozřejmě dost turistů, ale i s dětmi se to dá zvládnout. Na mostě najdete spoustu zámečků, kterými tu lidé uzamykají svou lásku, a kdybych to věděla dopředu, přivezeme si s dětmi i jeden náš, moc se jim to líbilo.Na hradní vrch se dá dostat dvěma cestami – první vede přes historické schody až k rybářské baště (Halászbástya) a Matyášově kostelu. Překrásné místo, odkud lze pořídit opravdu hodně instafriendly fotky různých zákoutí a podloubí, tedy pokud si odmyslíte všechny ty turisty!
My jsme zvolili cestu druhou, a to nejen proto, že je tento přístup možný i s kočárkem (z druhé strany jsou ony zmíněné schody, a že jich není málo), ale také kvůli zubačkové lanovce, kterou se děti toužily svézt. Přímo k hradu a vyhlídkám pak vedou ještě jedny menší schody (viz fotka s kočárkem). Těm se tu zkrátka úplně nevyhnete, a pokud máte miminko jako my, pak doporučuji vzít nosítko. 

Pod hradem se nachází i labyrint, respektive dvě podzemní jeskyně, ty chceme navštívit zase příště.Nahoře je to naprosto nádherný! Naskytne se vám skutečně dokonalý výhled na celé město, můžete se zajít podívat dovnitř do galerie nebo se od hradu vydat ke zmíněné rybářské baště, kam jsme šli pak my. Kousek od ní se také nachází restaurace, kde se dá najíst.
Po jídle jsme se pak vydali zpět do centra. Byla už tma a tak se podařilo nafotit tyhle krásné fotky Řetězového mostu nebo parlamentu.
I večerní Budapešť má svoje kouzlo. Jak bylo po Vánocích, tak byly ještě v provozu vánoční trhy, kde to vonělo všemožnými specialitami a my si pochutnali i na tom snad nejlepším a největším trdelníku, jaký jsme kdy jedli.

Nákupní centrum se nachází kolem náměstí Erzébeth Tér (uprostřed stojí velké ruské kolo). Ústí z ní ulice Deák Ferenc, kde najdete obchody jako Lush, Cos, Reserved nebo Massimo Dutti. Pokud se zde chcete opravdu dobře najíst, pak moc doporučujeme restauraci És Bistro v hotelu Kempinski- výborná masa, burgery, ale nají se tady i ti nejmenší. Na protější straně náměstí pak začíná další nákupní třída Andrássyho - tady najdete obchody jako Gucci, Louis Vuitton, Burberry, ale taky známé muzeum House of terror. 
Druhý den jsme začali návštěvou toho známého "ruského" kola. Budapest eye je vysoké asi 65 metrů a z jeho vrcholu se vám naskytne opravdu krásný výhled na celé město. K absolvování jedné jízdy, která čítá čtyři otočení kola, nakonec děti přesvědčily i mě, přestože mám šílený strach z výšek a zařekla jsem se, že tohle už nikdy. No, abych byla upřímná, spíš jsem nechtěla pustit Martina se 3 dětmi samotnýho, že :-D. 
Odpoledne jsme se chtěli jít vykoupat (teda Martin s dětmi, já zůstala s Bertíkem). Původně jsme zamýšleli jít do městských lázní s termálními prameny - Széchenyi. Pokud máte už větší děti, určitě si návštěvu užijete, jsou zde bazény s termální vodou, sauny a parní komory. Klasické lázně jsou doporučovány od 14 let, můžete sem i s mladšími dětmi, ale pouze pokud umí chodit na záchod.

Jestli chcete zabavit mladší potomky (a taky nechcete, aby v klasických lázních rušili ty, co chtějí relaxovat), pak spíše doporučuji místní akvapark Aquaworld, kam jsme nakonec zamířili i my. Najdete zde na 11 tobogánů a skluzavek a děti unavíte tak, že usnou ještě v autě cestou domů.
 


Druhý den jsme měli namířeno na brunch. Přečetla jsem několik článků s tipy na hezké kavárny a nakonec to samozřejmě vyhrála ta, která byla nejvíce profláknutá a instafriendly, že :-D. Vintage garden se nachází kousek od centra a v létě byla známá zahrádkou s rozkvetlými růžovými stromy (nebo co to je :-D), které mi zaplavily instagram. My měli štěstí na překrásnou vánoční výzdobu. Děti zaujal kývající sob a obří kabinka lanovky, kde se samozřejmě chtěli všichni fotit, že :-D. A teď k jídlu.. Bylo to dobrý, to ne, že ne, ale že bych si z toho sedla na zadek, to určitě říct nemůžu. Navíc "macho" pán u dveří, který nás usazoval, byl tak otřesně protivný, že jsem měla po pár vteřinách chuť odejít. Nechápu.. Zřejmě hřeší na atraktivnost prostředí kavárny :-(.
Po vydatné snídani jsme se rozhodli pro aktivní program venku a navštívili ZOO. Pyšní se téměř 200 let starou historií a je považována za jednu z nejstarších na světě. Pravda, zub času je na ní skutečně poznat, ale i tak jsme si návštěvu s dětmi moc užili. Zaujal nás zejména podmořský svět a pavilon opic, kde jsme dlouho pozorovali volně se pohybující lemury. ZOO se nachází hned v blízkosti lázní Széchenyi a národního muzea, proto lze její návštěvu spojit i s jinými atrakcemi.A zazvonil zvonec a naší maďarské pohádky je konec :-). Byly to krásné a aktivní 3 dny. Budapešť nás strašně mile překvapila a rozhodně se sem chceme vrátit ještě v teplejších měsících, kdy toho budeme moct podniknout více. 

A teď otázka na vás - byli jste v Budapešti? Co ještě se zde dá podniknout (nejen) s dětmi?


LuckaSHARE:

2 komentáře

  1. Luci, tvůj článek mě nadchl, ze se budu chtít do Budapeště zase brzy podívat!! ❤️�� A fotky mas naprosto nádherné! Moc vám to všem sluší! ����

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jee, moc děkuji Luci, tak to mám velkou radost! :-) Budapešť je fakt nádherná!

      Vymazat

Blog Design Created by pipdig