úterý 24. září 2019

DIY// Hrajeme si s plstěnými kuličkamiDoma se nám hromadí hračky a sami víte, že to kolikrát není zrovna levná záležitost. Tentokrát jsem zkusila něco zase vytvořit (já, DIY expert :-D) . Něco, co bude děti rozvíjet a bude to možné použít hned na několik způsobů. Plstěné kuličky! Dnes tak pro vás mám velmi jednoduchý návod na barevné kuličky, se kterými se dá užít hodně zábavy. Nemusíte do hračkářství pro drahé dětské hry, stačit vám bude pouze přírodní vlna a jehla na plstění.  


Plstění je vlastně zpracovávání zvířecí srsti (v našem případě ovčí vlny), jejíž vlákna se do sebe mechanickým namáháním zaplétají, a tím se plstí - tedy z nadýchaného chomáčku vznikne tvrdý pevný materiál. Plstění může mít dvě různé podoby:

1.   plstění za mokra (kdy se používá voda a mýdlo)

2. plstění za sucha pomocí jehly

Já vybrala druhý způsob především proto, že je rychlejší a méně pracný, že :-). Co tedy budete k výrobě plstěných kuliček potřebovat?

  • Jehlu na plstění – existuje několik velikostí, já použila velikost 2 nebo 3
  • Barevnou vlnu – seženete v obchodech s kreativními či domácími potřebami pro šití (Stoklasa)
  • Podložku – my jsme měli doma kus molitanu (musí být dostatečně tlustý, aby jehla neprošla skrz), ale dobře poslouží např. i houbička na nádobí
Postup je velmi jednoduchý. Dle požadované velikosti kuličky si vezměte proužek vlny. Pomalu ho smotejte do malého klubíčka (konce vždy zahýbejte, aby nevznikl válec, se kterým se hůře pracuje). Takto připravený chomáček vlny položte na molitan a jehlou propichujte skrz. Jehla na plstění má po stranách drobné drážky, do nichž se vlákna vlny postupně zachytávají tím, že vlnu propíchneme. Takto zapletená vlákna pak vytváří požadovaný tvar – kuličku.
Kuličky udělejte z různých barev vlny, ať si s nimi s dětmi můžete vyhrát. Možností her je totiž celá řada, ukážu vám některé z nich, které jsme vyzkoušeli.


Nejprve se zaměříme na úplně nejmenší děti, kolem 1-2 let. Je potřeba dávat pozor, aby kuličky nestrkaly do úst či je nespolkly. I proto jsem udělala Bertíkovi kuličky větší, než jsou v obchodech. Naštěstí teda nemá tendenci je polykat (a že by toho chtěl ochutnat hodně :-D), ale i tak na něj vždy dohlížím. 
Nejjednodušší zábavná hra je vhazování kuliček do láhve. K tomu dobře poslouží použitá, prázdná PET láhev, která bude mít širší hrdlo (např. od mléka). Nechte děti objevovat a vhazovat kuličky dovnitř a později je pak i vysypávat zpět (výborné na rozvoj jemné motoriky). Hru pak můžete vylepšit i tím, že se u toho budete společně učit barvy.

Další upgrade může být použití kuchyňských kleští, kdy dítko nabírá kuličky do kleštiček a vhazuje je do láhve (nebo je může i jen tak přemisťovat). Na to má tedy Bertík ještě chvilku čas.Další možností je prohazování kuliček tunelem. Tunel totiž není nic jiného, než prázdná rolička od toaletního papíru.  Na zeď ji připevníte pevnou lepicí páskou a další hra je na světě. Opět rozvíjí jemnou motoriku a koordinaci a ta radost, když se kulička znovu objeví a vyskočí na zem?

No, nutno říct, že Bertík má zatím spíš tendence servat tu roličku ze zdi, takže hádám, že u nás to bude chtít ještě pár týdnů či měsíců, než mu dojde, že je lepší ji tam nechat :-D. Tunel se ale dá udělat libovolně dlouhý, což zase baví starší dva.

    


A v neposlední řadě můžete cvičit jemnou motoriku také s pomocí kuchyňské metličky. Prostrkejte kuličky dovnitř a nechte dítě, ať kuličky vytáhne ven (nebo je pak zase prostrčí dovnitř).

Bertíka zatím víc baví vytahování, ale občas je tam i sám strká. Opět se to pak dá později kombinovat i s učením barev (např. "vytáhni mi červenou kuličku").Pokud máte už o něco starší děti (2-3 roky), můžete se společně učit barvy. Vezměte prázdné plato od vajec a nabarvěte jednotlivá políčka různými barvami (shodné s kuličkami). My jsme s dětmi použili temperové barvy. Dítě má pak za úkol najít kuličkám ten správný barevný domeček.

U nás tohle baví Huga, i když mu barvy už nedělají sebemenší problém, přesto rád trénuje třeba na čas :-D.A pro děti od 3-4 let tu máme ještě něco na procvičení čísel a počítání.  Na bílý papír nakreslete jednotlivé číslice a odpovídající počet políček (např. ve formě obrázků, viz foto). Dítě má pak za úkol doplnit správný počet kuliček dle čísel. Mimo to u toho opět můžete cvičit i barvy.

Hugymu se ještě čísla občas pletou - hlavně, když je má poznat napsané, takže trénujeme.No a poslední jsou písmenka abecedy. Na bílý papír jsem nakreslila písmena a Hugy si je skládá z kuliček a má za úkol je poznat. Stejně tak může počítat, kolik kuliček na jednotlivé písmenko potřebuje apod. Kreativitě se meze nekladou a určitě pro kuličky najdete i další způsoby využítí/her. Možností je nespočet a nebude vás to stát víc, než pár korun :-). Třeba se jednou odhodlám i k nějaké jiné plstící akci, když už doma mám ty jehly, že :-D.

Dejte vědět, jestli jste něco z toho třeba doma zkusili :-).


Lucka


P.S. Originál článku jsem psala pro blog obchodního centra Homepark ZDE

SHARE:

1 komentář

Blog Design Created by pipdig