středa 5. února 2020

Hrajeme si // Chlupaté drátky


Já vím, ten název zní skoro úchylně :-D. Lepší jsem sice nevymyslela, ale věřte mi, že zábava s těmito tyčinkami / drátky nebo jak jim chcete říkat, je fakt velká :-). Objevila jsem je už dávno a při nekonečném prohlížení Pinterestu jsem si vytipovala i pár věcí/her, které s nimi chci zkusit doma (pár z nich jsme si nakonec vymysleli i sami). A jak to dopadlo?

K dnešním hrátkám nebudete potřebovat skoro nic. Vlastně jen ony chlupaté drátky, které jsem já osobně kupovala v prodejně Stoklasa (ale najdete i na netu). Vzala jsem na úvod 3 barvy, ale pokud jste právě ve fázi učení barev, můžete jich klidně vzít mnohem více :-).


Jako první tu máme opět barvičky - poznávání barev a přiřazování je vhodné pro děti kolem 2- 3 let (zkrátka, když se učí barvy :-)). U nás jsme teď v takovém mezidobí, kdy Hugy už je zvládá levou zadní a Bertík z toho ještě nemá rozum, takže tady spíše pro ukázku. Použila jsem plastové barevné kelímky na pití, ale poslouží i různé lahvičky nebo třeba jen barevné papíry a dítě bude drátky pokládat na ně.


Čísla a tvary, to už u nás aktuální je a s čísly ještě Hugy trochu bojuje. Pomocí tyčinek tak ke každému číslu přiřazuje správný počet drátků.Potom z nich můžete samotná čísla i tvořit. Dají se z nich lehce vymodelovat všechny číslice od 0 do 9. Kromě toho se u toho dají trénovat i barvy.


Stejně jako čísla lze pracovat i s tvary. Na tvrdý papír jsem Hugymu předkreslila nějaké tvary (prostřídala jsem i barvy) a skládal. Tohle ho bavilo hodně, přestože skládání je pro něj jednoduché, tak tvary ještě občas plete.


A pak tu máme takovou perličku - chytání rybiček :-). Jasně, že máme doma i ty dřevěné. Dokonce i ty plastové s motorkem, co se otáčí a otvírají pusu :-D. Ale ta radost, když si to s Nelčou sami připravili a pak lovili.. :-) Vymodelovali si z drátků pruty a rybičky a bylo na pár minut ticho (teda do té doby, než se klasicky pohádali :-D).


A teď se už přesouváme ke hrám pro menší děti, věku Bertíka. Na Pinterestu mě zaujaly drátky, co byly takto zastrkané do cedníku. Hned poprvé to Bertíka strašně bavilo a vytahal je úplně všechny, pak se i pokoušel je tam dávat zpět. Pak měl zase chvíli období, že ho to moc nelákalo a teď si zase dal říct a nadšeně vytahoval a snažil se je cpát zpět.


Podobně jako cedník může fungovat třeba i florbalový míček..


A na závěr ještě trochu kulinářství. Aneb navlékejte penne těstoviny na chlupaté drátky. Dětem se to líbilo moc, Neli z toho dělala náhrdelníky i náramky. No Bertík je zatím spíš ve fázi, že ty tvrdé těstoviny degustoval :-D. Ale to přijde.. :-D.


Další tipy

Kromě výše uvedeného můžou menší děti drátky strkat do láhve s širším hrdlem. Navlékat se na ně dají i korálky. Modelovat z nich můžete nejen čísla, ale i písmena nebo různé figurky - drátky se dají i lehce spojit dohromady. Možností je hodně a věřím, že i děti samy si vymyslí zábavné varianty. Tady je další inspirace z Pinterestu.Tak dejte vědět, jestli jste zkusili nebo jak se vám nápad líbí :-)

Lucka

SHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

Blog Design Created by pipdig