středa 8. dubna 2020

DIY// Montessori hra pro nejmenší


Na tuhle Montessori hru jsem narazila někde na Instagramu a hrozně mě zaujala. Dřevěná bedýnka / kostka, do které se vhazovala kulička, která pak vypadla ven. Nebyla jsem si ale jistá, jak dlouho to bude Bertíka bavit, tak jsem zkusila googlit a našla návod na něco podobného a upravila si ho. Dnes tu tak pro vás mám DIY hru pro nejmenší děti - vhodné myslím tak od 8 měsíců do.. no jak dlouho je to bude bavit O:-).

Montessori jde totiž velmi dobře aplikovat i u vás doma. A nemusí vás to stát víc, jak pár korun (viz plstěné kuličky). Tato hra pomáhá nejmenším dětem (batolatům) rozvíjet koordinaci oka a ruky. Potřebovat budete jen starou krabici od bot. Záleží, jak velkou máte kuličku, podle toho musí být výška krabice, aby kulička propadla ven (ta vnitřní rampa se tam případně dělat nemusí). Já jsem zvolila velkou plastovou kuličku z takového toho bazénku s kuličkami.Co budete potřebovat?

  • Krabice – může to být třeba krabice od bot. Důležité je, aby měla víko a také aby se nedala rozložit, resp. krabice by měla být pevná, lepená a nikoli skládaná a rovněž dostatečně vysoká. Ideální je obdélníkový tvar, ale lze použít i čtvercový, jako jsem měla já.
  • Nůžky, příp. nůž (záleží na tvrdosti materiálu)
  • Lepicí páska
  • Kuličky – ideálně lehké, plastové.
Postup

1. Sundejte víko krabice a dejte stranou. Jednu stranu krabice nařízněte, viz obrázek níže (pokud máte krabici ve tvaru obdélníku, pak se jedná o tu kratší část).     2. Proveďte další řez na obou (delších) stranách zhruba polovině.
    3. Delší konec krabice uřízněte a boční naříznuté strany otočte směrem dovnitř krabice a přilepte lepicí páskou (naznačeno viz obrázek). Vytvoříte tak vlastně novou, zmenšenou krabici.
4. Krabici otočte dnem vzhůru a uprostřed vyřízněte otvor na kuličku. Ten poté zapravte lepicí páskou tak, aby se dítě někde nepoškrábalo o karton.

5. Nyní je nutné udělat otvor, kudy bude kulička vypadávat ven. Čelní stranu krabice proto uřízněte cca v polovině a opět zapravte lepicí páskou.
6. Teď je na řadě vnitřní rampa, která umožní, že kulička vždy vypadne ven a nezůstane schovaná uvnitř. Vezměte si uříznutou část z kroku 3. Krabici otočte otvorem dolů a přilepte dovnitř rampu, viz obrázek níže.
7. Teď už jen hotovou krabici oblepte páskou všude, kde jsou ještě ostré hrany kartonu tak, aby to bylo bezpečné. Pak takto připravenou krabici s otvorem vložte do víka (viz obrázek).
A je hotovo! Box na vhazování kuličky je připraven na hru! Ideální je to myslím pro děti ve věku od 9 do 12 měsíců, ale zabaví i později. Bertík tam pak házel vše možné :-D. A až je to přestane bavit, krabici prostě zrecyklujete :-). Pokud máte takto malé děti, určitě zkuste. Bertíka to svého času strašně bavilo. Navíc vám příprava zabere chvíli a věřím, že nějakou tu krabici doma taky najdete :-).LuckaSHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

Blog Design Created by pipdig