pátek 30. října 2020

GEOCACHING // Zábava pro malé i velké


“Aaaa, zase procházka, mami? To je nuda! Mně se nechce.” Taky to občas slyšíte od svých dětí jako reakci na onu kouzelnou větu: “Děti, jdeme na procházku”? Ha, mám nápad, jak pro ně z každé procházky či výletu udělat dobrodružnou cestu s hledáním pokladu! I když poklad to vlastně vůbec není, ale slibuju vám, že je to nalezení potěší stejně tak. Vítejte ve světě geocachingu!


Co je to GEOCACHING?

Geocaching je hra – něco mezi sportem a turistikou. Spočívá v hledání schránky (nazývané „cache“ nebo česky „keš“), o níž víte její souřadnice GPS a někdy i malou nápovědu. Mě osobně k tomu přivedl můj muž, který takto lovil kešky s bráchou a sami i několik takových schránek provozovali :-). Moc se mi to líbilo a tehdy jsme lovili i s mým malým bráškou.

V současnosti (2020) existují přibližně 3 miliony keší ve 191 zemích světa, na všech kontinentech včetně Antarktidy. Ve světě existuje více než 200 geocacherských organizací. Lovili jsme i v USA, v Austrálii, Thajsku, Rakousku, Itálii, zkrátka kdekoli!
Hlavní výhodu geocachingu vidím v tom, že umístění schránky by mělo být vázáno na nějaké turisticky zajímavé místo, čili i něco hezkého uvidíte, zažijete a dozvíte se (taky se teda stane, že to tak i není, ale spíš výjimečně, hlavně ve městech). V popisu cache (tzv. listing) jsou pak uvedeny informace o daném místě, jeho zvláštnostech a další zajímavosti.

Jak začít?

V prvé řadě je nutná registrace a vytvoření účtu na www.geocaching.com. Účet je bezplatný, v této verzi uvidíte všechny kešky (kromě prémiových) a můžete hned začít hledat. 

Kromě toho existuje i Premium členství, stojí cca 30 euro za rok. To má zejména tyto výhody:

 • můžete hodnotit nalezené keše přidělováním srdíček (Favorites)
 • rozšířené statistiky 
 • vyhledávání keší podle trasy
 • možnost zřizovat a prohlížet Premium Members Only Cache
 • plnohodnotné využití mobilní aplikace Geocaching Live
 • Google mapy
 • další, spíše kosmetické vymoženosti.Pomocí čeho hledat?

Před těmi víc jak 10 lety jsme s sebou nosili GPS navigaci/lokátor – ten je určitě přesnější. Určí vám polohu plus mínus 3 metry, tedy ty nejlepší z nich. Do navigace nahrajete přímo přesné souřadnice kešek (včetně dalších informací z vybrané oblasti), kam se chystáte.

My už dnes používáme ale jen mobilní telefon s GPS, kam jsme si stáhli aplikaci Geocaching. Výhodou je, že s sebou nemusíte tahat další přístroj, na druhé straně potřebujete data, což může být někdy uprostřed lesa problém (existují ale i nějaké neoficiální geocachingové aplikace, např. c:geo pro Android, které umí kešky stáhnout na datové připojení a uložit si je pro offline použití). Polohu vám určí na cca 8m přesně, pak již musíte hledat sami. V případě, že se nedaří, je u většiny kešek v popisu tzv. hint neboli nápověda – například „v kořenech stromu“, „pod kamenem ve tvaru srdce“ apod.Druhy kešek

Ano, i kešky mají několik druhů, já vám zde uvedu ty základní, co lovíme my. 

Tradiční kešky (traditional cache) – v seznamu kešek má obrázek zelené krabičky, je to základní typ, souřadnice navádí přímo na místo, kde se keš nachází. Je tvořena minimálně obalem a logbookem, ideální pro začátečníky.

Multikešky (multi cache) – „multina“ je označována ikonou zobrazující dvě žlutooranžové krabičky. Řadíme ji k tzv. průvodcovským keším. K nalezení kešky je většinou nutné navštívit dvě i více míst. Podle indicií v popisu kešky potom zjistíte souřadnice, kde se nachází tzv. finální keš, tedy fyzická podoba kešky. Takovou jsme lovili třeba v Prachovských skalách. Jde vyřešit až v terénu, bez přípravy.

Mysterky (mystery cache)- označovány modrým otazníkem. Mysterky se většinou nenachází na výchozích souřadnicích, pokud ano, je třeba k jejich odlovení například získat kód k otevření zámku podle instrukcí v popisu keše. Nejběžnější je však umístění mimo zadané souřadnice. Kešku naleznete po splnění určitého úkolu, výpočtem, vyřešením hádanky apod. Mezi mysterky patří i challengecache (keše s výzvou – zalogování keše je možné až po jejím splnění). K mysterce je zkrátka potřeba příprava předem, neodlovíte až v terénu.

Existují i noční keše (na které jste naváděni pomocí svítilen) – většinou bývají jako multiny, ale někdy i jako mysterky.
U každé kešky jsou také v aplikaci dva důležité parametry – obtížnost nalezení (difficulty) a terén (terrain). Obojí se čísluje od 1 do 5, 1 znamená nejlehčí obtížnost či terén (např. obtížnost 1 a terén 1 by měl být přístupný i pro vozíčkáře), naopak číslo 5 vyžaduje např. horolezecké lano, speciální výbavu nebo je tam složitá hádanka/výpočet apod. S dětmi chodíme ty lehčí (max do 3), např. terén 4 jsme jednou v Beskydech našli na stromě ve výšce 6 metrů nad zemí.
 


Jak probíhá odlovení samotné kešky?

Pokud víte souřadnice a hledáte pomocí telefonu, dovede vás na místo plus mínus 8 metrů. Pak se musíte dívat kolem sebe – kešky bývají často umístěny v kořenech stromů, pod kameny, u zábradlí, sloupů, na místech, kde by si toho běžný neznalý turista nemohl všimnout a kešku tak případně zničit.

Kešky mívají různé velikosti - od mikrocache (velikost krabičky na 35mm film, dovnitř se vejde jen miniaturní logbook a kousek tužky, nejčastěji ve městech), přes small (objem od 100 ml do 1 l, vejde se logbook, psací potřeby a menší předměty na výměnu), regular (objem 1 až 20 litrů) až po large (kufr, kbelík, barel, je ale velmi těžké je někde schovat, proto je najdete jen zřídka). Nejčastěji se setkáte se small a regular.


Jakmile kešku najdete, je potřeba se zapsat. Uvnitř větších schránek bývají malé sešity/papírky na zapsání vašeho jména a data nálezu (to je ten tzv. logbook). Následně ji zalogujete i na webových stránkách/v aplikaci, na vašem profilu. V ten moment se vám keška na mapě v aplikaci změní na smajlíka. Budete tak mít přehled, které kešky v okolí již máte odloveny a které vám ještě chybí.
Zároveň se vám u vašeho profilu bude objevovat počet nalezených kešek a můžete si je pak zobrazit i na mapě. Je to hezká památka na rodinné výletování :-).

A takové bonusy navíc - můj muž si třeba nechal udělat razítko se svou geocachingovou přezdívkou a razíme ho do logbooku. Nebo si můžete nechat udělat CWG (Czech Wood Geocoin) - menší dřevěná "mince" s vaší přezdívkou/obrázkem. V keškách (těch větších, kam se to vejde) totiž můžete nechat i nějaký drobný předmět pro radost a směňovat je tak za jiné (to baví děti hodně!). Platí, že si můžu z kešky něco vzít, ale musím tam něco jiného nechat. Obecně by to ale nemělo být jakékoliv jídlo, peníze či (jak říká můj muž) kinder bordel (bordel z kinder vejce :-D, prý jsou na to někteří hákliví). Prostě spíš něco typu přívěsek na klíče, CWG (někdo je i sbírá), duhová kulička, hopskulka apod.A občas se i stane, že narazíte na tzv. travel bug! Předmět, který ma za cíl cestovat z kešky do kešky nebo se dostat do konkrétního místa/kešky. Můj muž takhle kdysi v Amsterdamu vypustil keš ve tvaru holandského dřeváčku a měla za úkol dostat se zpět do Brna, do jeho vlastní kešky. Za rok se jí to povedlo :-).

Tak co, zaujalo vás to? Víkend před námi, tak směle do toho!! Kešky jsme našli vlastně na každé naší procházce. Děti to strašně baví a my máme kromě jídla další motivaci, aby hezky všichni ťapali xy kilometrů :-). 
Lucka
SHARE:

3 komentáře

 1. Vau... tak to zni uzasne😍. Asi dneska vyrazime jednu kesku najit😊😊😊. Mirka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je Miri, tak to mám velkou radost! Dejte vědět, jak se líbilo :-)

   Vymazat
 2. Na váš popud jsme začali a je to návykové :) Hanka

  OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig