Na začátku letních prázdnin jsme vyjeli s dětmi objevovat krásy našich končin. Začali jsme Olomouckým krajem, který máme kousek, ale přesto (nebo možná právě proto) ho vlastně moc neznáme. Jezdíme občas do Olomouce a kdysi dávno jsme byli v Jeseníkách, o to větší bylo očekávání. A Olomoucký kraj rozhodně nezklamal!
Balneopark - Priessnitzovy lázně
V pátek podvečer jsme celou tour zahájili u Priessnitzových lázní v Jeseníku. Naše kroky vedly do Balneoparku, speciální vodní zahrady plné potůčků, střiků, laviček. Totiž Priessnitzovy procedury byly založeny na střídání teplé a studené vody. I my jsme to vyzkoušeli. Přestože byla voda doslova ledová, chvíli v ní kromě nás vydržely dokonce i děti, včetně našeho skoro dvouleťáka, který se do potůčků odhodlaně vrhal. Můžete tu tak strávit prima odpoledne procházkou a osvěžením. Navíc dole pod Balneoparkem je krásné velké dětské hřiště.
Ruční papírna Velké Losiny
V sobotu ráno jsme začali den v ruční papírně ve Velkých Losinách, která zde sídlí od konce 16. století. Dnes je stále funkční a papír odsud používá např. prezidentská kancelář, Karlova či Masarykova univerzita a dokonce i Oxford. Exkurze začala v muzeu papíru, kde se dozvíte něco o historii. Pak vás vezmou do celé výrobny a ukáží, jak se zde papír vyrábí. Starším dětem se budou líbit všechny velké stroje, ty mladší zase potěší ruční dílna, kde si můžete papír sami vyrobit a odnést domů.
Termální lázně Velké Losiny
Chvíli relaxu jsme si s dětmi užili v Termálních lázních ve Velkých Losinách. Jako jediné svého druhu nabízí relaxační a regenerační vodní svět. Bazény jsou zde totiž napuštěny přírodní termální vodou. Relaxovat můžete uvnitř i venku a na děti zde čekají dva menší tobogány a pro ty úplně nejmenší také malé brouzdaliště a další vodní prvky. Voda je krásně teplá, tak jsme plavali i venku, přestože byla celkem zima. Na návštěvu si rezervujte určitě minimálně půlden, dětem se odsud nebude chtít.
Freskový sál v Olomouci
Po vodních hrátkách jsme se ale už přesunuli do Olomouce. Tam nás totiž odpoledne čekala prohlídka Freskového sálu v Základní škole Komenium. Nikdy jsem o něm slyšela, ale to, co jsme viděli, nám zcela vyrazilo dech. Už při prvním otevření dveří do sálu jsme jen udiveně vydechli jedno velké „ach“. Malířská výzdoba v takovém rozsahu je u nás unikátem. Autorem je pravděpodobně José Hilber a na zdech i stropě najdete celou řadu různých alegorických scén a mytologických výjevů. S panem průvodcem jsem tak hledali Pythagora, Sokrata, Kolumba a další. Sál dříve sloužil studentům jako aula a jsou zde jako motivace vyobrazena i jejich budoucí možná povolání, která můžete hledat. Vše doplněno o skvělý výklad pana průvodce, rozhodně moc a moc doporučujeme!
Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem
V neděli ráno jsme se jako první vydali na prohlídku Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. Najdete zde totiž největší sbírku historických kočárů ve střední Evropě. Ujal se nás pan majitel a hned po prvních slovech poznáte, že tím doslova žije a kočáry jsou pro něj láska na celý život. Povypráví vám něco z historie, co se jak používalo, ukáže dobové kočáry včetně toho největšího smutečního kočáru na světě, který dosahuje bezmála 4m na výšku a 7m na délku. Zajímavé to je rozhodně i pro děti, těm nejmenším však musíte vysvětlit, že se na kočáry nesmí sahat.
Levandulový statek v Bezděkově
A jako poslední nás čekala zastávka na Levandulovém statku v Bezděkově. Na rozdíl od jiných je toto skutečně statek, chovají zde zvířata, pěstují i další bylinky a vyrábí celou řadu vlastních produktů. Opět se nás ujal milý pan majitel, který nám povyprávěl o tom, jak se k pěstování levadule vlastně dostal a vzal nás na prohlídku celého statku. Koukli jsme se, jak se levandule suší a také jak se pak dále zpracovává. Exkurze končí v levandulovém krámku, kde si můžete koupit některé z místních produktů, např. levandulový olej, vodu, pivo, víno, mýdlo, sušenky nebo dokonce i levandulovou klobásu. Pokud zde můžete strávit delší dobu, pak rozhodně doporučuji i dětskou stezku s lesním barem, která začíná u statku a jedná se o cca 1,5km dlouhou trasu (vhodnou i pro terénní kočárky) s různými hravými prvky pro děti. Pan majitel nám dal nakonec taky tip na 91km dlouhý cyklovýlet s názvem Ochutnej Moravu na kole, kde můžete ideálně během 3-4 dnů objet vytipovaná místa a dopřát si řadu gurmánských zážitků – navštívíte totiž rodinné farmy, výrobny či cukrárny.
Žádné komentáře
Okomentovat