neděle 20. června 2021

Cestování // Vysočina s dětmi

 


Vysočina! Ještě donedávna pro mě znamenala moje dávné dětství, kdy jsme sem jezdili s rodinou na chalupu do Budišova. Teď s dětmi to zase známe v okolí Nového města, kam vyrážíme v zimě na lyže a běžky. Byla jsem obrovsky nadšená, když nás Vysočina Tourism pozvala na návštěvu, tentokrát do Třebíče a okolí. A upřímně, lepší místo pro dovolenou s dětmi snad není. Je to tu naprosto boží! Byli jsem tak nadšení a plni dojmů, že se o to dnes moc ráda podělím i s vámi. Kromě toho jsem dala dohromady další tipy na výlety a nechybí ani odkazy pro jednodušší hledání. Jdeme na to!

Cestovatelský deník

Než se vrhneme na konkrétní místa, musím vám představit cestovatelský deník kraje Vysočina. Tahle malá knížka skrývá 32 prima výletů po celé Vysočině. Je přehledně rozdělena do jednotlivých oblastí a u každého výletu najdete taky soutěžní úkol. U některých musíte dané místo přímo navštívit, některé vyluštíte z pohodlí domova (jako my dnes). Výsledkem je vždy jedno písmenko, se kterým se můžete zařadit do hry o prima ceny TADY. My jsme se zapojili a vyluštili už asi 19 písmenek :-). O prázdninách plánujeme pokračovat, protože nás čeká další výlet na Vysočinu, jupí! 

Cestovatelský deník si můžete koupit za 49 Kč na informačních centrech po celém kraji nebo online ZDE. A věřte mi, tahle investice se opravdu vyplatí :-).

Třebíč - výstava Cesty časem

Páteční odpoledne jsme začali přímo v Třebíči. Čekala nás interaktivní výstava Cesty časem - procházky třebíčskou historií. Sídlí ve zrekonstruovaném zámeckém křídle, součásti areálu baziliky sv. Prokopa a bývalého Valdštejnského zámku.  
Výstava je určená pro děti všech věkových kategorií a já bych doplnila, že i pro dospělé. Náš tatínek se tu totiž vyřádil taky O:-). Nejmenší děti ocení stavění z velkých měkkých kostek, mini knihovnu plnou knížek našeho dětství, starší děti můžou stavět most, zkusit upéct chleba nebo vyžehlit košili a ti ještě větší pak proniknout do tajů stavění baziliky a historie. A rodiče? Ti se můžou třeba půl hodiny snažit postavit klenbu, jako my :-D. 


Tady je dovoleno, co všude jinde ne. Doslova a do písmene si vše osahat a vyzkoušet. Děti byly jako v ráji, běhaly od jednoho místa k druhému a vše musely zkusit. Na fotce výše zrovna skládáme repliku staré Třebíče a jejích postupných změn v průběhu času. Napravo zase děti melou obilí na mouku. A na fotce dole Bertík postupně pomocí tlačítek rozsvěcoval repliku starého domu. 
Tatínek a jeho mistrovské dílo - klenba, která, ač se to nezdá, zabrala nám asi půl hodinu času :-D. S Bertíkem jsme mezitím z měkkých kostek postavili tunely, kudy mohl probíhat a lézt. I ti nejmenší se tu tak nudit nebudou. 
Výstava je otevřená pro veřejnost teď přes léto od 9 do 18 hodin, každý den. A my opravdu moc doporučujeme vyrazit a vyhradit si na to alespoň 2 hodiny. Více ZDE.

Za akční zábavou do Labyrintu

Tady se děti hned po příchodu skutečně rozprchnou do útrob labyrintu, který čítá několik pater a rodiče můžou jen trpělivě čekat, kdy a kde se zase zjeví. Ti odvážnější se vydají je hledat :-D. Ti méně odvážní můžou mezi patry přejíždět výtahem. 

I Třebíč má super vnitřní hernu jménem Labyrint. Nachází se jen pár kroků od zámku v areálu bývalé zámecké sýpky. Na čtyřech patrech najdete mimo jiné tento mega velký prolízací hrad (který má šikovný východ i v kavárně ve 2. patře), multifunkční hřiště, stolní fotbálek a tenis, v nejvyšším patře velký dřevěný domek s kuchyňkou, šlapací auta a na samém vrchu pak úžasnou vyhlídku na město. Co dál v Třebíči?

Ekotechnické centrum Alternátor 

Jediné science centrum na Vysočině sídlí v areálu bývalé Baťovy továrny. Je rozděleno do 5 expozic, kde se zabaví jak malé děti, tak dospělí. Seznámíte se zde s tím, jak fungovala parní lokomotiva, prohlédnete projekční kouli, kde je v reálném čase promítaná planeta Země nebo se dozvíte, jak se v Třebíči vyráběly boty. 

Mozkoherna

Jediná posilovna pro mozek se nachází v židovské čtvrti, obklopena památkami. Spojit to tak můžete i s procházkou. A co tady najdete? Mozkohračky, chytré hry a moderní hlavolamy, při kterých si mozkové závity potrénuje celá rodina. A zjistíte, že trénink mozku rozhodně není nuda, když jen svou myslí budete ovládat např. létající kuličku!

Za čerty na Pekelný kopec

Pekelný kopec kousek od Třebíče zdobí od roku 2014 nová rozhledna. Má ve své konstrukci zakomponovaný prvek židovství, protože půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. A podle pověsti sv. Prokop (dle kterého je pojmenována bazilika) zkrotil ďábla a odhodil ho právě na Pekelný kopec. Dojdete sem přímo z města trasou dlouhou 7 km, nebo se více přibližte autem. Stezka obsahuje i naučné cedule a odpočívadla. 

Sport i relax na Dalešické přehraděV sobotu dopoledne jsme se hned po snídani v hotelu Sádek vydali na Dalešickou přehradu. Třikrát denně tu teď v sezóně pluje loď a my se snažili stihnout hned první jízdu v 10h. No, řeknu vám, byly to celkem fofry, když jsme se ještě vraceli pro klíče :-D. Loď jsme doslova doběhli, ale stihli! Byla by škoda, kdyby ne. Na Dalešické přehradě je skutečně krásně. Nakonec jsme si zaplatili okružní jízdu, která trvala z přístaviště Kramolín a zpět rovné 2 hodiny. Za celou rodinu (2 dospělí a 2 děti, do tří let jsou zdarma) jsme platili 860 Kč, tak pozor na vyšší částku a rovněž s sebou mějte hotovost, karty neberou :-). 
Na lodi je možnost koupit si základní občerstvení (pivo, limo, vodu, sušenky apod.) nebo turistické známky, samolepky a další památeční drobnosti. 

Vypravit se sem můžete i do kempu, na koupačku nebo paddleboard. Já bych si příště určitě dala kolo, protože v okolí jsou cyklostezky a kolo vám přepraví i na lodi! Co dál v okolí Dalešické přehrady?

Vyhlídka na Wilsonově skále

A to mě mrzí, že jsme nestihli sem zajít. Ale vy sem určitě běžte, až tu budete. Z vyhlídky se vám naskytne překrásný výhled na přehradu a okolí. Původně měla skála až 100m, ale část byla zatopena při stavbě přehrady. Dnes se tak vyšplháte do výšky 45m. My jsme si ji vyfotili alespoň z lodi. 
Dalešický pivovar

Založen byl pravděpodobně již koncem 16. století! Většina z nás pivovar zná z filmu Postřižiny, který se tu natáčel. Jejich pivo mají i v hospůdce u nás na vsi, takže pro nás byla zastávka povinná :-D. Kromě dobrého jídla si tu můžete zajít i na exkurzi do samotného pivovaru a na komíně dost pravděpodobně uvidíte sedět čápa. U stolu pak celou řadu cyklistů :-). 


Rozhledna Babylon

Unikátní kamenná rozhledna Babylon je jedna z nejstarších rozhleden na Moravě. Byla postavena v roce 1831. Při troše štěstí uvidíte od Karpat až po Vídeň. Jen pozor, otevřena je přes sezónu jen víkendová odpoledne, více ZDE. 

Mohelenská hadcová step

Neopakovatelný reliéf terénu a geologické podloží dělají to, co je na Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku to výjimečné. Naučná stezka vás provede celou lokalitou a po nejzajímavějších místech. Rostou tu trpasličí formy rostlin, vyskytují se tu jinde neznámé druhy pavouků a na skalnatých srázech třeba uvidíte ještěrku zelenou.

Zřícenina hradu Rabštejn

Z hradu Rabštejna se dochovaly jen valy, příkopy a malé zbytky zdiva obvodové hradby jádra. Zřícenina je dnes volně přístupná i díky blízkosti elektrárny Dukovany, odkud vede cesta dlouhá cca 2 km.

Jaderná elektrárna Dukovany

Proč do elektrárny, ptáte se? V informačním centrum totiž probíhají exkurze zaměřené na výrobu elektrické energie. Jsou zde dva kinosály i názorné trojrozměrné modely reaktoru, reaktorového bloku či ukázka ukládání použitého paliva. Dozvíte se víc ze základů jaderné fyziky a o jaderné bezpečnosti. Informační centrum elektrárny je vybaveno špičkovou audiovizuální technikou. Prohlídky jsou zdarma a je nutné je vždy zamluvit dopředu online. 

Kozí farma Ratibořice

Kozí farma Dvůr Ratibořice v současné době chová na 590 kusů koz plemene koz bílá krátkosrstá. Chov koz se tu řídí pravidly ekologického zemědělství a jejich bio produkty z kozího mléka můžete koupit v Kauflandu nebo online na Rohlíku, Košíku či ve Světě bedýnek. 

Pokud sem budete mít cestu, určitě to nechte na sobotu odpoledne, kdy si kromě prohlídky stájí můžete dát něco dobrého v místní otevřené kavárně (aktuálně od 14 do 17 hodin). Nachází se z druhé strany farmy a je u ní naprosto nádherná velká zahrada s posezením. Mají tu řadu odrážel, které si děti mohou půjčit, zatímco vy si vychutnáte kávu a třeba bábovku z kozího tvarohu. Vyzkoušeli jsme i tvarohový dort s čokoládou a domů nakoupili ochucené tvarohy. Ty dětem chutnaly moc, ani nepoznaly, že jsou z jiného mléka. 
Mr. Bertík byl kozami zcela fascinován :-D. Měl tendence je krmit, ale nakonec nepohrdnul hračkami a malou motorkou a pořádali s Nelčou a Hugem závody.Pokud tu budete, udělejte si zásoby i na doma. Mají tu jogurty, kefíry, jogurtová mléka, sýry či žervé, ale i další dobroty ze zdejšího kraje.

V okolí kozí farmy

Jaroměřice nad Rokytnou

Asi 5 minut jízdy autem od Ratibořic se nachází Jaroměřice nad Rokytnou. Tady si můžete projít například naučnou stezku, která vám ukáže všechny zdejší významná místa. Nebo rovnou zamiřte na barokní zámek, někdy přezdívaný moravské Versailles. Jedná se o jednu z nejmohutnějších staveb 1. poloviny 18. století nejen u nás, ale i v Evropě. Kromě klasické exkurze se uvnitř nachází i volně přístupná výstava starožitných hraček. A v Jaroměřicích najdete i koupaliště, dětské dopravní hřiště nebo Muzeum Otokara Březiny - první literární muzeum na Moravě. Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V sobotu později odpoledne jsme se ještě vrátili do Třebíče s tím, že chceme vidět taky kousek historie. Jak jistě víte, židovská čtvrť, hřbitov a bazilika sv. Prokopa se zámeckým areálem jsou zapsány na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zajímavě a poutavě si tyto místa lze projít díky naučné stezce Po stopách opatů a rabínů. Brožurku ke stezce si můžete koupit za 15 Kč na všech třebíčských informačních centrech. Stezka vám poodhalí něco ze života obou náboženských komunit, které po staletí v Třebíči žily v těsném sousedství, seznámí s nejzajímavějšími místy, historií židovských domů, židovskými synagogami i křesťanskou bazilikou.

Cílem hry, která je součástí stezky je sbírat razítka 3 třebíčských infocenter po cestě a získat na posledním z nich odměnu.
Židovské město i hřbitov mají opravdu neskutečnou atmosféru. S dětmi sice procházka dostává trochu jiný rozměr :-D, přesto jsem strašně ráda, že jsme vyrazili! Jen pokud chcete sbírat razítka, musíte zavčas, aby byla infocentra otevřená, my už to nestihli. 
Pohádková Panenská - místo plné zážitků v přírodě

Tohle místo původně v našem itineráři nebylo, ale po přečtení v Cestovatelském deníku jsem věděla, že sem zkrátka musíme. Stezku jsem chtěla ukázat nejen našim dětem, ale i vám, protože rozhodně stojí za návštěvu! Přestože je z Třebíče už trošku dál, cca 50 minut autem. 

Pohádkovou stezku aneb putování malého človíčete najdete v Panenské asi 7 km od Jemnice. Zaparkovat můžete hned u rybníku na začátku stezky. Nachází se zde krásné dřevěné hřiště a infobudka, kde si vyzvednete plánky cesty s úkoly. Ty nezapomeňte, abyste pro ně nemuseli běžet z lesa zpět, jako my O:-). V infobudce je také prodej základního občerstvení a upomínkových předmětů. Když je zavřená, funguje tu pohádková samoobsluha.
Trasa je dlouhá 4 kilometry a zvládnou myslím i menší děti. Potkala jsem lidi se sportovním kočárkem, ale menší úsek cesty (k rozhledně) je lepší s nosítkem. 

Najdete tu 11 zastávek s pohádkovými figurami a informativními tabulemi, kde jsou zadány úkoly ke splnění. Některé jsou na potrénování mozkových závitů (např. přiřaď stopy k jednotlivým zvířatům, listy ke stromům), některé vyžadují fyzickou zdatnost (přelézt roklinu nebo podlézt pavouka). Naše děti to bavilo opravdu moc.

A našli jsme zde i ukryté písmenko do našeho cestovatelského deníku! To bylo radosti, děti to luštění opravdu moc bavilo a stále baví :-).


U jednoho z úkolů se dostanete i k Rozhledně u sovy, která tu byla nově postavena a z vrcholu v nadmořské výšce 600 metrů nad mořem se vám naskytne (při dobrém počasí) výhled na široké okolí.

Pohádková stezka vám zabere cca 2 hodinky, pokud si tedy nezapomenete letáček s úkoly :-D. Hastrmanova EKOstezka

U parkoviště na začátku najdete taky Hastrmanovu EKOstezku. Vede kolem malého rybníčku a měří asi 200 metrů. Tvoření ji 9 zastavení s cedulemi, kde můžou děti vyřešit úkoly spojené s ekotematikou (třídění odpadů, recyklace, lesnictví, myslivost..). Za správné odpovědi dostanou děti i malou odměnu v infobudce.

Zkrátka a jednoduše, tohle je místo, kde chcete s dětmi strávit prima odpoledne.
V okolí Jemnice

Na trase mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi jezdí výletní vláčky. Provezou vás malebnou krajinou a rovněž ušetří síly na průzkum obou měst. Provoz je jen o víkendu a aktuální jízdní řád najdete TADY. 

Outdoor resort Březová 

Neděli odpoledne jsme strávili na tom nejvíc zábavném místě, a to v Březové! Věděli jste, že tu mají takový parádní zábavní park pro děti? Já ne. Možná proto, že resort byl dost dlouho otevřen pouze pro tábory a školy v přírodě. Až od roku 2019 ho může o víkendech navštívit i široká veřejnost. 
Musíte se však dopředu online objednat ZDE! Tím, že je kapacita resortu regulována nestane se vám, že by zde bylo přelidněno a děti stály fronty na atrakce. A to je super!

Park byl od startu určen pro děti školou povinné a skutečně si to tu nejvíce užijí děti tak od 6 let (můžete je už samotné pustit na atrakce). Ovšem staví tu zázemí i pro menší děti, právě proto, že roste zájem i školek v přírodě. My jsme některé atrakce ve vzduchu absolvovali s Bertíkem za ruku nebo v náručí, protože samozřejmě všude chtěl :-).A co tu najdete? Hrady plné prolízaček a toboganů, dětské labyrinty, strašidelnou stezku a věž, lezecké stěny, vysokotlakové centrum, pirátskou vesnici, vzduchovou trampolínu, čtyřkolovou dráhu, rýžování drahokamů nebo koně. Je to skutečně na celý den, tak vyrazte hned na otevíračku v 10h. My jsme ani některé věci nestihli, takže o důvod víc se sem zase vrátit.
A abychom se už vůbec nenudili, nacházel se zde i jeden z úkolů z našeho cestovatelského deníku a ukryté písmenko jsme pak úspěšně zadali do soutěže online. A doporučení na závěr? Vezměte si s sebou i piknikovou deku k lenošení. Najíst se tu dá taky dobře - kromě klasiky jako párek v rohlíku, pizza nebo hranolky mají i burgery, řízky či guláš :-). Zábavní parky a centra na Vysočině

A zde bych ještě chtěla dát tipy na další zábavní parky či centra na Vysočině. Ty už sice nejsou v okrese Třebíč, ale rozhodně stojí taky za návštěvu. Třeba budete mít někdy cestu kolem..

Centrum Eden - Bystřice nad Pernštejnem

Zrekonstruovaný statek nabízí ukázky toho, jak se dříve žilo a hospodařilo a vše si návštěvníci můžou navíc zkusit. Děti si tu můžou i pohladit zvířátka nebo zablbnout na hřišti či v bludišti. Dospělí možná ocení místní minipivovar :-). Centrum Eden najdete v Bystřici nad Pernštejnem, asi hodinu jízdy z Brna. Přes prázdniny mají otevřeno každý den, jinak jen o víkendech. 

Šikland

V Šiklandu jsme byli minulé léto a jako prázdninový program pro děti je to tam fajn, přestože na westernovém městečku je už opravdu dost vidět zub času. Nicméně areál dál rozšiřují a dětem se určitě budou líbit i dobová představení, zoopark, rýžování zlata, lukostřelba či zrcadlový labyrint. V horkých dnech pak určitě oceníte i přírodní aquapark.

Pohádková vesnička Podlesíčko

Chystáme se sem už snad dva roky, tak moc doufám, že to brzy vyjde. Pohádková vesnička vznikla jako součást hotelového resortu Podlesí a v každé chaloupce se dá i ubytovat. Najdete tu např. stylový domeček sedmi trpaslíků, domek Rákosníčka nebo chaloupku Karkulky. Navštívit vesničku můžete denně, po zakoupení vstupenky, ale ve vybraných dnech je tu i pohádkový program (pro ubytované zdarma). 

Robinson park Jihlava

Se svými 2500 metry čtverečními je Robinson park největší rodinný zábavní park na Vysočině. Jsou zde například trampolíny, labyrint s rychloskluzavkou a tobogánem, kanónová střelnice, pirátská loď, sopka, opičí stezka, obří nafukovací lebka, pavoučí kokony, pirátská chýše, laserová střelnice, dráha pro šlapací autíčka a další. Park je napojený na sportoviště, cyklostezku a in-line dráhu. Uff, je toho hodně, že? :-) Vysočina má skutečně obrovsky co nabídnout, především pro rodiny s dětmi. Tak vyrazte! A nezapomeňte s sebou vzít cestovatelský deník! Více tipů na výlety najde na stránkách


Za další tipy od vás budu moc ráda. Snad pro vás bude článek přínosný, dejte mi vědět, jestli se někam vydáte :-).


Lucka 
SHARE:

2 komentáře

  1. Parádní článek! Skoro je mi líto, že nemám děti. Každopádně mnohá z těchto míst jsme navštívili i pouze jako dospěláci a paráda!�� Jako další doporučení mě napadá Ranč Telč nebo Hospodářský dvůr Bohuslavice - spoustu zvířat, pro děti perfektní. Dále také skaliska Bradlo (poblíž Telče), kde je na vrcholu dřevěná socha čerta a vede tam parádní cesta i s atrakcemi pro děti. Pak mírně uhnu z Vysočiny do Jihočeského kraje (je to cca 20 minut od Jemnice) - doporučuji Pohádkovou stezku okolím Slavonic, má několik variant dle věku dětí. Přeji příjemné výletování��

    OdpovědětVymazat
  2. Pavli moc a moc díky! I za další tipy, do Telče se chystáme v červenci, tak rozhodně využijeme! Ve Slavonicích jsme byli a bylo to parádní. Kolik krásných míst tu máme, že.. ani je všechny neznáme.. Mějte krásné letní dny, Lucka

    OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig