pondělí 12. července 2021

Cestování // Mallorca s dětmi

 


Když se řekne Mallorca, neočekávala jsem bůhví jaké terno. Nevím proč, jsem tento baleárský ostrov měla zafixovaný jako místo plné mega velkých hotelových komplexů a ne zrovna úchvatného moře. A to byl, prosím pěkně, velký omyl! Mallorca totiž může být skutečný ráj, a to především pro rodiny s dětmi! Víc baby friendly místo jsme snad vybrat nemohli. Splňovalo vše. Skvělé zázemí, nádherné moře, písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, dobré jídlo a stálé počasí. Pojďte se mrknout společně s námi!

Cesta letadlem a půjčení auta

Letenky jsme kupovali klasicky přes vyhledávač kiwi. V sezóně sem lítá přímá linka Ryanair z Prahy nebo Wizzair z Vídně (využili jsme obě :-)). Protože jsme chtěli cestovat i trochu dál, než jen na městskou pláž, rozhodli jsme se půjčit auto. Muž ho našel přes Record go a vyzvedli jsme si ho přímo na letišti v Palmě. Jen se to tedy neobešlo bez problémů, protože naše objednané auto mělo poruchu a snažili se nás 5 vecpat do mini auta, kam jsme se prostě nemohli se 3 autosedačkami vejít O:-). Nakonec jsme ale odjeli se sedmimístným Renaultem Scénic a byli jsme moc spokojení. Půjčení na 8 dnů nás se vším všudy stálo cca 700 EUR. Jinak jízda taxíkem z letiště do Alcudie vyšla na cca 75 EUR.


Ubytování aneb kam se vydat

My jsme to měli jednodušší v tom, že jsme jeli na Mallorcu za kamarádkou, která tam měla s dětmi na měsíc pronajatý apartmán. Tudíž jsme nevyužili služby hotelu a jsem za to ráda. Měli jsme soukromí, po ruce plně vybavenou kuchyň, nádherný výhled z terasy, technickou místnost včetně pračky (ocení hlavně maminky, že :-D) a 4 ložnice a 2 koupelny, kam jsme se pohodlně vešli. A jako bonus každý pátek chodili uklidit. Boží! My tedy obecně více preferujeme ubytování v soukromí přes airbnb než mega velké hotelové komplexy. Kamarádka (zdravím Helenko!) vybrala jako místo pobytu Alcudii, resp. Port D'Alcudia na severovýchodě ostrova. A byla to skvělá volba! Městečko je plné restaurací, obchodů, má krásnou dlouhou promenádu s čistým mořem a velmi pozvolným vstupem do vody (ideální především pro naše malé děti) a samotné historické centrum Alcudie taky stojí za návštěvu. V okolí navíc najdete další možnosti krásných pláží, akvapark, jeskyně nebo proslulý maják - nejsevernější místo ostrova, ale o tom později. 

Dále vím, že se hodně jezdí na jih, kde najdete ty údajně nejkrásnější pláže na ostrově (my jsme si tam udělali výlet autem :-)). Co vidět na Mallorce

Tahle kapitola by myslím vydala na román, protože úžasných míst je tu nespočet. My jsme měli na vyletování jen pár dnů, jinak jsme se snažili být s dětmi spíš v klidu u moře. Přece jen, vláčet je autem v tom vedru není žádné terno. Pár míst jsme ale vidět opravdu chtěli! 

Valldemossa

Tohle starobylé městečko postavené v Traumuntanských horách vás uchvátí už při příjezdu (viz fotka výše). Dominantou je vyhlášený kartuziánský klášter ze 14. století, ale určitě stojí za to jen tak se "ztratit" v malebných uličkách lemovaných kamennými domy s pověstnými zelenými okenicemi. Na oběd jsme zašli do menšího bistra Cappuccino na malém náměstíčku a se zmrzkou pak pokračovali do zahrady u kláštera. 


V uličkách jsme pak nafotili malou fashion story pro F&F, kde nově najdete kolekci s Mimoni. A protože děti tyhle malé kreslené postavičky milují, museli jsme je přibalit s sebou i na dovolenou! Vy je můžete sbírat za body z nákupu v Tescu. 
V hlavní roli pan Avodádo, slečna Mrkev a paní Jahoda :-)). Děti mají na sobě rovněž poslední kolekci z F&F - Hugy tričko s mimoním nápisem, černé šortky a Nelinka set sukně (se všitými kraťásky) a trička.
Hugo - tričko (149 Kč), kraťásky // obojí F&F
Nelinka - set trička a sukně (399 Kč) // F&F


Hugo a Bertík - teplákovka s Mimoni (mikina 349 Kč, tepláky 249 Kč), dívčí šaty se vzorem Mimoňů z organické bavlny (129 Kč) //  F&F

Kluci mají doma pak tyhle cool teplákovky do školy/školky nebo na výlety, až bude chladněji. Pro Nelinku jsem měla vybrané ještě tyto šatky, ale před odjezdem je ještě neměli. Vy ale určitě mrkněte, velká Tesca Extra už budou plně zásobená. Kromě toho mají další mimoní roztomilosti od triček po pyžámka. 

Pro sebe jsem tam ulovila skvělou bílou lněnou košili. Vzala jsem si i větší velikost, aby byla dostatečně oversize :-).
Lucka - lněná košile (599 Kč) // F&F

Sollér 

Z Valldemossy jsme se autem přesunuli do nedalekého městečka Sollér. Můžete se tu totiž svézt historickými tramvajemi přímo z centra Solléru na pobřeží k přístavu (a zpět). My jsme jeli jen jednu jízdu, v přístavu nás totiž vyzvedl tatínek autem. Kromě tramvajky je tu ale dalším lákadlem třeba pomerančový sad, ovoci se v těchto končinách skutečně velmi dobře daří. Ochutnat tu můžete pomerančovou šťávu a projdete se zahradou plnou pomerančovníků. 


Po cestě z Valldemossy do Solléru jsme viděli i další oblíbenou zastávku turistů - městečko Deiá. Neměli jsme čas tu pobýt déle, ale vy tak určitě udělejte, pokud nebudete mít naspěch. 
Cap de Formentor

Nejsevernější místo ostrova je oblíbeným turistickým cílem. Po cestě se můžete osvěžit na stejnojmenné pláži (píšu o ní níže) a pak se vydat na západ sluníčka právě sem. Upřímně, opravdu jsem nezažila krásnější západ slunce, než tady. Má to svoje kouzlo a tak musíte počítat s tím, že se u majáku potkáte s dalšími desítkami turistů. Ale opravdu to stojí za to. 

Autem se sem dá dostat až po 19. hodině (nebo ráno před 10. hodinou), přes den prý snad jedině busem. Večer už je taky zavřená kavárna, která se zde u majáku nachází. To nám ale nevadilo, vzali jsme si piknikovou deku, večeři do krabičky a čekali. Jen je dobré dojet alespoň hodinu před západem, protože pak už byste neměli kde zaparkovat a věřte mi, otáčet se tady na těch úzkých cestách opravdu nechcete. U majáku je parkoviště, moc aut ale nepojme. 

Po cestě sem se určitě zastavte taky na proslulou vyhlídku Es Colomer, odkud jsou přímo dechberoucí výhledy! Není proto divu, že fotku odsud často najdete v propagačních materiálech cestovek :-).
Aquapark Hidropark Alcudia

Je přímo v Alcudii a my jsme si na něj vyhradili celý den. Není tedy nějak extra velký, ale to nám právě úplně vyhovovalo. Kromě velkých atrakcí pro děti nad 120 centimetrů tu najdete i poměrně velkou část zaměřenou na prťata (malé tobogánky, několik brouzdališť, vodní hrady apod.), že si tu i ti nejmenší přijdou rozhodně na své! Doporučujeme! 


Co dalšího vidět na Mallorce?

Měla jsem toho v hledáčku mraky, ale potřebovali bychom na to tak měsíc :-D. Rozhodně jsem chtěla navštívit Dračí jeskyně (Cuevas Del Drach) na východě ostrova. Součástí prohlídky je i cca 10 minutový koncert, trasa čítá něco málo přes kilometr a uvnitř je asi 18 stupňů :-). 

Hlavní město Palma de Mallorca rovněž stojí za návštěvu! Nachází se tu dominanta města - katedrála Panny Marie, palác Almudaina s trůním sálem nebo gotický hrad Bellver. A velkým tahounem pro děti určitě bude Palma Aquarium - podmořský svět (na 55 akvárií s téměř 8000 živočichy). 

Hodně jste nám doporučovali taky Safari Zoo Mallorca. Nebýt toho vedra, určitě bychom se tam vydali. Zahrnuje přes 600 zvířat, kdy většina z nich žije ve svém přirozeném prostředí. Součástí je i kontaktní zoo, kde si děti pohladí dokonce i slůňata.

Trénované delfíny, tuleně a papoušky zase najdete v Marinelandu. 

Pokud vám v autě nebývá špatně, vydejte se na horskou silnici Sa Calobra. Ze silnice C-710 spojující Sóllér s Pollencou odbočuje 18 kilometrů od Solléru horská silnice MA-2141, která na své 13 kilometrů dlouhé trase překonává převýšení 800 metrů. Silnice je plná nebezpečných zatáček a sama o sobě je velkou turistickou atrakcí. Hned první zatáčka je skutečně vyhlášená. Nazývá se Kravatová a silnice se zde stáčí téměř o 180° a vede ve dvou úrovních. S dětmi teda jen pro silné povahy :-D. 

Můj muž se sem už chystá někdy na jaře na kole :-D. A cyklistů tu potkáte opravdu dost. 

Pláže a moře - nekonečná zábava od rána do večera 

Koupání se v moři a stavění hradů z písku jsou určitě to hlavní, proč na Mallorcu v sezóně vyrazit. Pláží jsme navštívili několik, tak tady stručný přehled.

Playa de Alcudia

Naše pláž, z ubytka jsme to sem měli cca 800 metrů a trávili jsme tu vůbec nejvíc času. Na široké pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky (za poplatek - slunečník a dvě lehátka za 13 EUR na den), moře tu má velmi (a to opravdu velmi :-)) pozvolný vstup, takže i po 20 metrech máte vodu stále do pasu. To se hodí především pro malé děti. Ty naše si tu mohly hrát celý den ve vodě a nemuseli jsme o ně mít strach (samozřejmě jsme na ně dohlíželi). V okolí pláže jsou desítky restaurací, kam se můžete vydat - nám se líbila italská restaurace Varadero na mole, Sa Gavina na promenádě nebo restaurace v hotelu Sunwing, která měla i malé venkovní hřiště. Na brunche a výbornou domácí zmrzlinu pak doporučujeme cukrárnu La dolce vita na promenádě. 
Playa de Formentor

Další krásná pláž v okolí Alcudie. Dostanete se sem za cca 30 min autem nebo taxíkem či busem. Cesta vede horami, tak pozor na zatáčky a nevolnost, ale odměnou vám bude azurové moře s užší pláží, které dodávají stín vzrostlé stromy (nepotřebovali jsme vůbec slunečníky). U pláže je také menší bistro/restaurace a mini obchůdek. Co jsme pozorovali, takt tu zastavují i výletní lodě. 
Es Trenc

Jedna z největších pláží na ostrově, kterou jste mi doporučili právě vy. Je na jihu ostrova, my jsme sem jeli něco málo přes hodinu. Kromě malého stánku s rychlým občerstvením tu nenajdete vůbec nic, včetně jediného kousku stínu - s sebou tedy určitě vezměte slunečníky nebo stan (ten jsme táhli my), jinak se tu upečete. Voda je tu ale přenádherná, jako někde v Karibiku :-). 
Hugy a Bertík - plavky F&F (149 Kč za kus :-))

Cala Llombards

Přiznám se upřímně, tuhle pláž jsem našla na Instagramu :-D. Strašně se mi líbila zátoka obklopená skálami, na kterých jsou malé vyhlídky. Je opět na jihu, autem kousek od Es Trenc. Občerstvení ani zázemí tu nenajdete žádné, ale slibuju, že si to tady užijete. Do vody můžete vstoupit buď z břehu nebo z cesty podél skály, kde jsou pak schůdky (lidi tam chodili šnorchlovat). Voda je u břehu trochu kalnější a zelenější, ale dál pak nádherná. A ten pohled vás prostě uchvátí! 

Mistr Avokádo stále s námi :-D..

Mallorca má na skoro 300 pláží, takže vybrat kam není lehké :-), tady pár z těch, co jsem ještě chtěla vyzkoušet:

 • Playa De Muro - sem jsme se celou dobu chystali a nakonec (díky nemocnému Bertíkovi poslední dva dny) se sem nedostali, pláž je ale údajně krásná, kousek od Alcudie (vlastně je to její pokračování), jen tu není moc stínu, tak slunečníky s sebou
 • Playa del Puerto de Pollensa
 • Calo Des Moro
 • Cala Agulla
 • Portals Vells 
 • Cala Millor
 • Cala Mondragó
 • a asi 250 dalších :-)

Aktuální situace s covidem


Je strašně těžké něco předvídat, protože situace se mění doslova každým dnem. Když jsme odjížděli, museli jsme jít na PCR či antigen testy (tehdy platilo, že jen děti nad 12 let, ale stejně jsme šli kromě Bertíka všichni) a pak si vygenerovat QR kódy pro vstup do Španělska. Můj muž se vracel po 8 dnech s Nelinkou a nemuseli mít v tu dobu testy žádné, protože Baleárské ostrovy byly označeny zeleně. My s klukama jsme jeli další 4 dny po nich a už jsem musela s Hugem na test (mně platila první dávka očkování po 22 dnech, ale raději jsem šla taky), protože Mallorca byla oranžová. No a teď aktuálně musíte mít zase testy, včetně dětí nad 12 let a QR kódy pro vstup na Mallorcu. Před příjezdem zpět do ČR je nutné absolvovat PCR nebo antigen a druhý test pak absolvovat nejdříve pátý den po příjezdu a do té doby být v samoizolaci (pokud nemáte doklad o kompletním očkování nebo prodělaném covidu). Dále jsme pak vyplňovali příjezdový formulář. Více aktuálně ZDE

V Alcudii kousek od nás bylo i malé odběrové místo, kde jsme si nechali dělat antigen testy. Objednat se dá on-line, děti měly dokonce plivací test a vyšlo to na 30 EUR za test (dají vám i QR kód testu). Odkaz ZDE, je to po celé Mallorce. 

Snad se vám článek s tipy líbil :-). Pokud jste byli na Mallorce, určitě budu moc ráda za další tipy na ubytování, na které se mě pořád všichni ptají. My zkušenost s hotelem bohužel nemáme. Takže pokud vy ano, podělte se s námi prosím. Stejně tak třeba o další zajímavá místa. Mallorca je boží! Už teď vím, že se vrátíme a projedeme ji celou!


Lucka 
SHARE:

2 komentáře

 1. Dobrý den Luci pokud byste si vzpomnela a je to verejne k pronajmu - prozradite název apt? Děkuji iva

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý večer Lucí,také bych ráda zažila stejně krásnou dovolenou u vaší kamarádky.Je to možné? Zdravím Svetla

  OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig