úterý 24. srpna 2021

Back to school aneb září plné změn
Září se blíží mílovými kroky a s ním i nástup do školy a školky. Letos to u nás bude ve znamení velkých změn a upřímně musím říct, že z toho mám velký respekt. Nelinka mění po 2 letech školu a nastupuje do jiné, Hugy půjde do první třídy a Bertík bude poprvé ve školce a bez maminky. A maminka? Ta se vrací částečně do práce a bude fungovat opět jako taxík :-D. Jak tohle dopadne? :-D

Fotky vznikly před dovolenou na hřišti a u školy a děti mají na sobě novou kolekci Back to school od F&F, která je právě v prodeji. Je mi ctí, že jsme ambasadory už několikátý rok a tentokrát jsem myslím vybrala hodně cool kousky pro všechny tři. Žlutá jim sluší a v kombinaci s jednoduchými doplňky hezky vynikne. Pokud chcete taky něco ulovit a vybavit tak děti do školky či školy, vyrazte co nejdříve! Do 29.8. totiž navíc probíhá akce, a to 20% sleva na novou kolekci pro děti od 2 let. Bertík 

Bertíčka čekají v září velké změny. Celé tři roky byl vlastně nonstop se mnou, vyjma letního tábora, kdy trávil týden s babičkou (a já se zánětem dutin). Přestože je to veselý a společenský kluk, stejně mám z toho momentu, kdy se za ním poprvé zabouchnou dveře školky, respekt. Do poslední chvíle to vypadalo, že budeme muset hledat školku soukromou a popravdě jsem z toho byla trochu nešťastná. Znamenalo by to vozit ho někam daleko, neměla jsem žádné reference, kde je to fajn a školkovné by spláchlo téměř celou mojí výplatu, že jo. 

Před pár dny se na nás ale usmálo štěstí a na odvolání a dobrou vůli paní ředitelky se dostal do školky, kterou máme pod domem. Ani nevíte, jak šťastná jsem byla! Je to jen malotřídka, všechny různě staré děti dohromady, na ně 3 paní učitelky včetně skvělé pedagožky a hlavně úžasný program. Za ty 3 roky, kdy tam chodil Hugo a Neli, je tam všechny známe a Bertík nejde do neznáma. Přestože je to školka státní, připadáte si tam počtem dětí a individuálním přístupem jak ve školce soukromé. 

Jediné mé obavy tak zůstávají z toho, aby Bertík ze začátku neplakal a aby zvládl vše, co se po něm při nástupu bude vyžadovat - sám si řekl, že chce na záchod (to se naučil teprve nyní, že :-)), sám se najedl (obecně moc jíst nechce) a obouval a zouval si boty (budu muset koupit nějaký lodě, do kterých hned vpluje a vypluje :-D). 
Bertík - mikina na zip 299 Kč // tepláčky 239 Kč // tričko (v setu po 3 kusech) 249 Kč, vše F&F

Nelinka

Nelinka se školou naštěstí nikdy neměla problém, je šikovná. A to i přesto, že velkou část ze školní docházky trávila doma na online výuce. Covid nás zastihl v druhém pololetí první třídy a tehdy poprvé mě škola dost zklamala. Trvalo týdny, než paní učitelka zareagovala na to, že podmínky se změnily a já sloužila jako pedagog místo ní. Informace téměř nulové, vysvětlení učiva žádné a rodiče pomozte si sami. A angličtina? Prý se online učit nedá a tak zkrátka nebyla. 

Ve druhé třídě dostala Neli nového třídního učitele. Přísného a nekompromisního. Což by tedy problém nebyl, ovšem přišla další online výuka a karantény. Online vyučování trvalo 1,5 hodiny a pak jsme vyfasovali xy úkolů na doma, takže jsem se vrátila zpět do role učitele. Pan učitel opět naznal, že angličtina je zbytečná a místo ní se doháněla radši čeština a matematika. Výsledkem je, že po dvou letech Neli umí anglicky napočítat do 10 a pár barev a tím jsme skončili. :-(

Biflování, učení se nazpaměť a velmi malá kreativita. Získala jsem pocit, že se toho v českém školství od mých dob moc nezměnilo :-(. Kdyby alespoň naše škola (která je jen do 5. třídy) měla skvělé výsledky co se týče úspěšnosti žáků při přijímačkách na gymnázia...

Když jsme hledali školu pro Huga, věděla jsem, že touto cestou s ním jít nechci (proč popíšu níže). Umocnil to moment, kdy jsem se s Neli doma učila nazpaměť slovní druhy a ona u toho plakala, protože vůbec nechápala, co se učí a k čemu to je (protože jim to nikdo nevysvětlil). Tehdy poprvé nás napadlo, jestli nezměnit školu i pro Nelinku. A našli jsme školu, na kterou jsme dostali strašně moc kladných referencí a která nás nadchla. 

Nelinka si to tam šla na týden v květnu vyzkoušet a já nestačila zírat. Poprvé v životě jsem viděla svoje dítě chodit ze školy nadšené a ne znuděné. Každý den mi hodinu vyprávěla, co vše tam dělali, co se naučila, dozvěděla a jak se jí tam líbí. A mě zase nadchlo, že děti každý den nenosí těžké učení sem a tam, nedostávají domácí úkoly (max projekty, na kterých pracují), místo známek mají slovní hodnocení, mají zajímavé kroužky, akce a vedou děti k zodpovědnosti a týmovému duchu. To, jak se tamější paní učitelka postavila k problému, který se ve třídě řešil, byl další bonus navíc. 

Škola to není alternativní, řekla bych, že si od každého směru bere jen něco. Matematiku se učí podle Hejného metody, která pro nás bude absolutní novinkou, a to je jediné (vedle angličtiny, kterou musíme dohnat), z čeho mám respekt. Jestli tu mám někoho, kdo přecházel na tuto metodu v průběhu školní docházky, budu moc ráda za vaše zkušenosti a co vám případně pomohlo. 

Pevně doufám, že jsme zvolili dobře, a že ten přechod na jinou výuku zvládneme. Hádám to bude první pololetí dost náročné, ale jsem připravena udělat pro to a pro Nelinku maximum. Když jsem totiž viděla, jak na naší současné škole dostávaly děti po roce učení v karanténě písemky bez ohlášení, špatné známky a dvojky na vysvědčení, na které nebyly připravené, věděla jsem, že děláme dobře. 

Nelinka - tričko se Snoopym 229 Kč // kalhoty 229 Kč // džínová bunda (jarní kolekce), vše F&F

Hugo

Většina dětí se do první třídy těší. Nikoli tak Hugo :-D. Od ségry už totiž ví, že škola znamená učení a povinnosti. A to jsou všechno věci, který má náš chlapeček na háku :-D.

Na druhé straně je Hugy citlivý kluk, potřebuje na věci svůj čas a velkou dávku podpory a zájmu. Tušila jsem, že když ho vrhnu do třídy, kde ho bude paní učitelka neustále napomínat za škrabopis (a že tohle je věc, která mu nejde a nikdy ho bavit nebude) mezi 30 dalšími dětmi, bude demotivovaný a my s ním. Přála jsem si pro něj přátelské prostředí a více individuální přístup. Přála jsem si školu, která ho bude rozvíjet nejen v tom, že 2 + 2 jsou 4, ale i ostatních aspektech života. Aby získal jistotu a sebedůvěru, že věci zvládne. 

Původně jsme pro něj chtěli stejnou školu, jako pro Nelinku. Bohužel ta má přípravku už s předškoláky a někdo mimo se sem do první třídy v podstatě nedostane. Nastalo velmi dlouhé období hledání, sbírání referencí, online dny otevřených dveří všech možných škol.. Po několika měsících jsme už byli rozhodnuti pro jednu z nich, když nám opět bylo oznámeno, že pořadník tu mají už od školkových dětí a máme smůlu :-(. Trávili jsme noci u počítače a vzájemnou diskuzí, zvažováním a hledáním. 

Nakonec to vyhrála malá, nová soukromá škola, kterou máme blízko a kde nám byla paní ředitelka a i ostatní učitelé tak sympatičtí, že jsme se rozhodli to zkusit. Neměli jsme reference od nikoho jiného, škola má zatím snad jen 4 třídy a přiznám se, že je to možná trošku risk. Ale uvidíme, já doufám, že vyjde! Paní ředitelka totiž dlouhá léta učila ve státní základce a systém výuky ji nevyhovoval. Zároveň se ale nechce vrhnout ani příliš alternativním směrem, ale vybrat ze všeho to nejlepší. Nám se moc líbilo, že se hodně učí názorně a děti mají možnost vše si zkusit, ale třeba i takové detaily, jako že v šatně se mluví zásadně anglicky :-).

Hugy - modré tričko 249 Kč // džíny 349 Kč // zelená mikina 299 Kč, vše F&F

A co maminka a tatínek? Nás dva čekají taky dost velké změny. Já se vracím částečně do práce. Píšu částečně, protože při výše uvedeném je možná jasné, že minimálně ze začátku budou děti potřebovat velkou podporu z mojí strany a skloubit to s full time úvazkem prakticky nejde. A můj muž - ten od září mění práci a jde dělat něco zcela jiného, než doposud. Čeká ho tak obrovská výzva a mě ranní rozvoz dětí, protože minimálně první týdny to bude ráno na mně.. :-(

Pokud bych měla poradit jednu jedinou věc s výběrem školy - řešte to zavčas! Pokud tedy nejdete do spádové školy. Ty nejlepší soukromé školy jsou rezervované roky dopředu a dostat se tam pak může být problém (tedy alespoň u nás v Brně). Dále pak sbírejte reference od přátel, ptejte se a určitě vám dost napoví i návštěva školy a povídání s budoucími učiteli. Naopak bych moc nepřikládala váhu hodnocení na internetu. Bývají hodně extrémní, na jednu nebo druhou stranu..

Nechci tu veřejně zatracovat státní školy! Vím a věřím, že vždy je to ve finále o učitelích samotných a i v rámci státních škol a klasických osnov jsou tací, kteří svoji práci milují a dělají maximum pro to, aby děti škola bavila. A řada z vás třeba zrovna takové má a je to super.  Stejně tak myslím, že druhý extrém, kdy by se dětem podřizovalo úplně vše a ony byly zcela bez povinností a disciplíny taky není ok. Člověk vždy hledá nějakou zlatou střední cestu, která bude vyhovovat jak dětem, tak vlastně i nám, rodičům O:-). Držím palce všem, aby takovou cestu našli.


Co říct závěrem? Bude to jízda. A já jen si moc přeju, aby byla spíš směrem nahoru, než dolů :-)). Mám tu taky někoho, koho čekají od září velké změny? Lucka P.S. Na závěr jsem vám nachystala ještě další tipy z dětské sekce F&F. Nová kolekce se fakt povedla a můžete tam najít hodně krásných a taky funkčních věcí. Já nejčastěji kupuju sety bavlněných triček (celá řada z nich je taky z organické bavlny) a tepláky do školky a na volný čas, protože investovat do nich příliš velkou část výplaty nehodlám, známe děti. A v F&F je máte za super cenu, ve skvělé kvalitě a opravdu vydrží. Dále roztomilé mikiny (zvlášť pro menší slečny a kluky je výběr úžasný), spodní prádlo a pokud máte doma milovníky např. Tlapkové Patroly, vydejte se co nejdřív, teď je tam speciální edice! 


Zleva nahoře: dětská khaki tepláková souprava 299 Kč, bunda s autíčky 249 Kč, chlapecká mikina 2 kusy 399 Kč, dívčí mikinové šaty 199 Kč, chlapecké tenisky 399 Kč, set dětských ponožek 129 Kč, batoh Tlaková Patrola 249 Kč, dívčí květované tenisky 249 Kč, set dívčích mikin 249 Kč, dívčí khaki jegginy 229 kč, vše F&F (v prodejnách Tesco). 


SHARE:

1 komentář

Blog Design Created by pipdig