pátek 20. srpna 2021

Cestování // Na Panském dvoře v Telči

 

Trochu se stydím to napsat, ale v Telči jsem byla poprvé v životě až letos O:-). Vůbec nechápu, že mi tohle překrásné město zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO dosud nějak uniklo. V červenci jsme měli možnost strávit zde téměř týden a za tu dobu jsme toho zvládli celkem dost. Mám tak pro vás pár tipů, díky kterým se do Telče třeba brzy vydáte také :-). 

Na Panském dvoře se nudit rozhodně nebudete 

Místní to tu velmi dobře znají a i spousta z vás zmínila tohle kouzelné místo v Telči jako první. Proč? Protože tady se s dětmi nudit je téměř nemožné. Ubytovaní jsme byli v nově zrekonstruovaném penzionu v zadní části areálu Panský dvůr Telč, kde je úplný klid. Před domem je bývalý pumptrack, za ním parkoviště, ve sklepě úložné místo na kola a v našem pokoji byla i plně vybavená kuchyňka a možnost dětské postýlky. Tu jsme teda nevyužili, poněvadž Albert by radši spolkl žábu, než spát v noci bez maminky O:-). 
Co musím opravdu vyzdvihnout je výborná restaurace. Jedli jsme tam každý den (buď oběd nebo večeři), k dispozici měli i dětská jídla a ve všem vyšli vstříc. Zkuste si dát steak nebo burger, maso berou z místních farem a fakt nebudete litovat. A zapít to můžete pivem, které se tu přímo vaří. Vedle restaurace má totiž zázemí Panský pivovar a s panem sládkem jsme si domluvili i prohlídku s výkladem. Tu si dejte, i když pivo třeba zrovna nepijete. Tady vás to tak pohltí, že možná začnete :-D. Je vidět, že pan sládek pro to přímo žije a pivo vaří skutečně s láskou!

Pokud se vám zrovna děti u stolu nudí, poslat je můžete do vnitřní herny hned naproti. A ta teda je! Myslím jsem snad u nás neviděla hezčí. Vše přírodní, ze dřeva, spousta prolézaček, houpaček, tabule na malování i skluzavka. Dětem se nebude chtít domů O:-). Jen počítejte s tím, že herna je za menší poplatek (i pro hosty penzionu). Ovšem zde se to fakt vyplatí, já si na lavičkách pro rodiče i na chvíli schrupla  (náročný pracovní týden za mnou :-D). 
A co dál můžete v areálu dělat? Mrkněte na jejich novou bylinkovou zahrádku, běžte se podívat na ovečky nebo daňky a starší děti můžete poslat na horolezeckou stěnu nebo do lanového centra. Kromě toho všeho se tu často pořádají nejrůznější akce, festivaly nebo letní kino.

Kam v Telči, značka s dětmi

Naše kroky jako první směřovaly do Telčského domu. Nachází se hned na náměstí a má 3 patra. Úplně dole se můžete s dětmi mrknout na malé pohádkové peklo, v dalších patrech nad tím je pak celá řada her od chytání rybiček, posílání kuliček až po stavění puzzle. Co ale děti naláká úplně nejvíc je výstava mašinek, které ovládají stiskem tlačítka a autíčka na ovládání, se kterými můžete pořádat závody. U toho se naši kluci včetně bráchy a mého táty zasekli na pěkných pár desítek minut :-D. 


V letním se horku se můžete jít zchladit do Telčského podzemí. Uvnitř najdete interaktivní expozici o Telči a zhlédnete i umělecký film. z dílny místního rodáka. Teda pouze v případě, že vaše děti nesáhnou na rozpálená světla a celý průběh filmu doslova neprořvou s puchýřem na prstě O:-). Ovšem vše je hned zapomenuto, jakmile dostanou do ruky baterku a vydáváme se vstříc temným podzemním chodbám s cílem najít "peklo". Jak je vidno níže, Hugoušek se nám trochu pomodlil, aby si ho tam čerti nenechali.. :-D Tohle je bavilo strašně moc! Jen dospělí to musí absolvovat v předklonu do výšky 100 - 120 cm a pokud zrovna nemáte jako hobby posilování zad, cestu zvažte :-D. Ne vážně, dá se to, nahoře se pak trochu narovnáte a prokřupete no.. 

Jinak je potřeba se dopředu objednat, ale měli dost volných termínů.

A teď hurá na Státní zámek Telč! Aktuálně se sice opravuje, ale zpřístupněna je prohlídková trasa vedoucí bytem posledních majitelů zámku. V kombinaci se super výkladem pana průvodce je to moc hezký zážitek. Tentokrát jsem ale nechala Bertíka našim a vydala se jen s Hugem a bráchou. Měla jsem krapet strach, že po Bertíkovi už by nemusel zůstat na Seznamu UNESCO O:-). 

Pokud budete u zámku, rozhodně nevynechejte vyhlídkou věž. Cesta nahoru je tedy celkem zrádná (úzká jak hrom), ale ty výhledy, ty rozhodně stojí za to.

Svačinu si pak běžte v klidu vychutnat na lavičku do zámeckého parku. Je překrásný a můžete se kochat pohledem na zámek, kde se např. natáčely pohádky Pyšná princezna, Z pekla štěstí nebo Jak se budí princezny. 
Telčské náměstí asi nemusím dlouze představovat, většina tenhle pohled na něj zná. Určitě stojí za to projít se podloubím, dát si výbornou zmrzku v Gelato Jadran nebo pizzu v Pizzerii Telč Evy Marečkové nebo naproti v Amigo. Kávu a dortík si dejte v Bistro Café Friends. My jsme s sebou vzali i náš cestovatelský deník kraje Vysočina a splnili tak další úkol, jehož zadání se nacházelo na jednom z domů na náměstí. 
 
Za deště je ideální se schovat do Muzea techniky Telč v prostorách bývalé parní pily z 19. století (je to kousíček od Panského dvora). Najdete tu celou řadu veteránů, historické kočárky, hračky, rádia, televize, kola a další věci denní potřeby našich babiček včetně originál zubařského křesla z počátku minulého století. Klukům se samozřejmě nejvíc líbila auta, jen vysvětlete jim, že dovnitř se nesmí O:-). S našima jsme pak některé věci ještě poznávali, kdysi dávnou jsme je měli doma či na chatě :-). 


Za přírodou se tu také můžete vydat na kole. V blízkosti je farma, kde chovají koně, dětské hřiště a taky celá řada cyklostezek a hlavně - singletraily. Některé jsou náročnější, ale je i okruh pro rodiny s dětmi, resp. pro zoufalé matky se smrtí v očích a natěšené děti :-D. 

Příjemné dopoledne či v našem případě odpoledne můžete strávit i na lodičkách na Štěpnickém rybníku u zámku (u Dolní brány). Půjčit se tu totiž dají loďky nebo šlapadla. Za cca půl hoďky v klidu objedete malý ostrůvek uprostřed a naskytne se vám krásný pohled na zámek a zahradu. 

V okolí Telče 

Dovolenou ale nemusíte trávit jen v samém centru Telče. Okolí poskytuje mnoho dalších možností k vyletování. Jako první jsme se vydali dopoledne na Státní zámek Dačice. V průběhu prázdnin se tam totiž koná (mimo základní okruh prohlídky) výstava Koloniál u pana Bajzy o historii obchodu. Kluky to bavilo strašně moc, nakupovali, prodávali, s Hugem jsme si zahráli hru z dob dětství našich babiček a od paní za kasou jsme dostali pěkně za uši, poněvadž ji kluci vrazili do návštěvní knihy hned několik razítek. Ne, razítkovat se tam opravdu nesmí, přestože to razítko leží hned vedle O:-)..

Kromě toho tu najdete i trvalou expozici o cukru - Dačice totiž proslavila první kostka cukru na světě a vy se tu dozvíte, jak se tomu stalo třeba v krátkém filmu. 

V Dačicích najdete ale i prima koupaliště s třídráhovou skluzavkou a tobogánem, divokou řekou a brouzdalištěm pro malé děti. 
Odpoledne pak patřilo zvířátkům a dobrému jídlu. Navštívili jsme Hospodářský dvůr Bohuslavice. Autem je to z Telče cca 15 minut. Mají tu jezdecké centrum, ptačí dům, venkovní hřiště a posilovnu a hlavně minizoo. Jsou dokonce jedním z největších chovatelů osla andaluzského na světě. Kluky ale dost bavilo koukat i na slepičky, koníky, prasátka.. Zkrátka a dobře můžete tu strávit prima čas.  

Co dalšího vidět?

Za těch 5 dnů jsme zdaleka nestihli vše, co tahle lokalita nabízí. V okolí najdete hned několik naučných stezek, např. Velký Pařezitý rybník, Čeřínek nebo Špičák v třešti.

V hledáčku jsme měla i výlet na hrad Roštejn. Pozdně gotický hrad ze 14. století nechal přestavět v duchu renesance Zachariáš z Hradce (jmenuje se po něm i hlavní náměstí v Telči). Dnes se tu můžete projít hned ve třech prohlídkových okruzích. Asi 10 km od něj pak najdete přírodní památku Míchova skála, kterou tvoří dvě skalní věže vysoké cca 13 metrů. 

Dále je tu rozhledna Oslednice se 175 schody, která se nachází na vršku Telče. Její název vznikl zkomolením slova Poslednice neboli poslední cesta odsouzenců. Z centra města se k ní dostanete po žluté turistické značce.

Za půl hodinky směrem na jih jste z Telče ve Slavonicích, kde je naprosto skvělý Pohádkový les pro děti. A vede odtud i cyklostezka až do Rakouska. Byli jsme zde v květnu při návštěvě České Kanady a z celého výletu mám na IG výběr stories. A za cca 35 minut dorazíte směrem na východ do Třebíče. Tady jsme byli v červnu a těch věcí, co se tu dá dělat, to vydalo na samostatný článek ZDE. 

Uff, tak to je vše :-) Jak je vidět, v Telči se dá krásně strávit celý týden a nebudete vědět, co dělat a vyzkoušet dříve. Poznávačka, kolo, šlapadla, prohlídka minipivovaru, lanové centrum, dům plný her nebo zámek? V Telči se nudit rozhodně nebudete! :-)

Byli jste někdy v Telči? Chystáte se? Lucka 


P.S. Pokud vás napadá ještě nějaké další zajímavé místo v okolí, dejte mi prosím vědět do komentáře :-). 

 


SHARE:

2 komentáře

  1. Když vidím sepsáno kolik možností v Telči máme, tak se mi tomu pomalu ani nechce věřit! :) Jako místní můžu doporučit pro dospěláky ještě Pivovar Trojan Telč - za mě lepší pivo než v Pánském dvoře. Další skvělou atrakcí spíše pro dospělé jsou Paddleboardy Telč - projížďka kolem Telče na paddleboardu, jede se i zámeckým parkem. Milí instruktoři a piknik na ostrově. Pro děti v okolí můžu doporučit ještě výlet k Bradlu (poblíž Olší). Dále klášter v Nové Říši, kde je úžasný kostel a knihovna... Nově budou mít kromě normálních prohlídek i speciální prohlídky pro děti, dle věku - šifrování, vzkazy. Myslím si, že to by se Vám mohlo opravdu líbit��

    OdpovědětVymazat
  2. Jupii, paráda, moc děkuji! Paddleboardy zní super a se staršími dětmi už by to šlo. Stejně tak šifrování, to je naše, takže příště vzhůru do Nové Říše :-) Mějte hezký den! L.

    OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig