sobota 20. listopadu 2021

Halloweenská inspirace

 


Letošní Halloween jsme si s dětmi užili fakt na maximum. Nechyběly strašidelné dekorace, dýně, světýlka a světelné řetězy a taky tematické občerstvení. Dnes si tu tak odložím řadu fotek, které poslouží jako inspirace třeba hned příští rok :-). 

Věděli jste, že historie tohoto keltského svátku sahá až do doby před naším letopočtem? Poslední říjnový den byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami – létem a zimou. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Už kdysi stavěli oltáře, které obsahovaly ptačí pera nebo zvířecí lebky a měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro které se pak pořádaly různé obřady. 

Hodně z toho se dochovalo i dodnes. Lidé před svými domovy i uvnitř instalují dekorace (vyřezávané dýně, svíčky apod.), chodí v maskách a pořádají doma party. My se k nim letos přidali. 

Většinu dekorací jsem koupila v Tigeru - měli super výběr včetně černého toaletního papíru s pavučinami :-). Kotlík a pár drobností či kostým mám z TEDi. Nejvíc nadšená jsem byla z dřevěné náhrobní desky, která se na stolu fakt vyjímala a pak pod ní stačilo jen dát černé prkénko s jídlem a hned byl hrob na světě :-D. Děti zase měly radost z černých slámek s kostlivci. Když se večer zhaslo a na stole byly světelné řetězy, atmosféra byla skutečně kouzelná.
Halloweenské občerstvení 

Mumie z listového těsta

Hotové za pár minut a přípravu si užijete i s dětmi. Potřebovat budete jen kvalitní malé párečky a listové těsto. To si vyválejte na tenký plát a vykrajujte podélně tenké pásky. Ty pak obmotejte kolem párečků, dejte na plech vyložený pečícím papírem a pečte v troubě na 200 stupňů, dokud nebude těsto hotové, cca 15 minut. Nakonec přidejte mističku s červenou tekutinou (kečup), do které se budou párečky namáčet a místo očí můžete zapíchnout koření hřebíčku.


Ze zbytku listového těsta pak můžete udělat sýrové zakroucené tyčinky– hady a připravit k nim dip na namáčení.

Mini pizzy s pavouky

Další rychlovka, která je, co se chuti týče, sázka na jistotu. A to nejen u dětí. Stačí použít předpřipravené těsto na pizzu, ze kterého pomocí hrnečku nebo skleničky vyříznete malé kolečka. Ozdobte rajčatovou salsou (výborná je s ricottou z dm drogerie), šunkou a sýrem dle chuti. Pečte v troubě na 200 stupňů cca 15 minut, dokud nejsou okraje pizzy zlatavé. Nahoru vytvarujte pavouky z černých oliv. Z části můžete udělat i pizzové prsty.

Bubáci z ovoce

Ovoce nemusí jen nudně ležet na talířku, ale jde s ním strašidelně kouzlit. Stačí černá potravinářská barva, kterou namalujete na banány nebo maršmelouny tváře bubáčků. Z ovoce pak můžete tvořit i nejrůznější špízy. Z kiwi malé Frankensteiny uděláte jednoduše tak, že na konci kiwi necháte kus slupky jako vlasy, zapíchnete do něj tyčinky jako ruce a ozdobíte tvář očima – čokoládové pecky. 

Jablíčkoví strašáci mají v puse místo jazyku plátek jahody a zuby tvoří malé maršmelouny a na koukání poslouží případně cukrová očka nebo borůvky. Vnitřek jablka můžete také potřít mandlovým máslem.

Plněná vejce

Tento recept určitě většina z vás zná, ale díky tomu, že vnitřek vajíčka vytvarujete jako kouli a zapíchnete do ní kus pažitky, hned dostanete malé dýně. My jsme na vnitřek použili uvařené žloutky, trochu hořčice, majonézy (nebo lehčí varianta – tvaroh), sůl, pepř a citronovou šťávu. 
Strašidelné perníčky

Tvary perníčků přizpůsobte Halloweenu :-). Dobře poslouží vykrajovátko vánočního perníčku, který následně ozdobíte jako kostlivce. Dále můžete dělat náhrobky, bubáky, dýně nebo netopýry. Ideální zábava na podzimní odpoledne a večery s dětmi.
Halloweenské lívance

Co si připravit i takovou halloweenskou snídani nebo svačinu? Lívance jsme ozdobili ovocem a rozpuštěnou bílou a hořkou čokoládou do podoby hraběte Draculy, mumie, bubáků nebo z těsta rovnou tvarovali pavouky a pavučiny dávkovačem na omáčky.
Halloweenské obložené prkýnko

A na závěr jedno halloweenské prkýnko plné dobrot. Potřebovat budete velké prkýnko, malé mističky a dobroty dle libosti – šunky, salámy, sýry (krásně vypadají např. zelené a oranžové), tyčinky, oříšky, ovoce (fíky, jahody, maliny, borůvky, hroznové víno, ostružiny..), dipy v mističkách, okurky, rajčátka, olivy, keksy a další..

A jednoduchý trik na závěr – do velkého kusu sýru hermelín zapíchněte nůž, ozdobte kolem např. rybízovou marmeládou a hned se z obyčejného prkýnka stane halloweenské občerstvení.
Halloweenské tvoření

Strašidla z balónků

Těchto roztomilých poletujících balónků se děti bát rozhodně nemusí, naopak. Tvořit je mohou společně s vámi. Co budete potřebovat:
  • bílé balónky
  • kusy průhledné látky (staré záclony, tyl..) o velikosti cca 1,5 x 1,5 metru
  • černou fixu
  • provázek, nůžky
Balónek nafoukněte a na konci udělejte uzel. Na balónek namalujte černou fixou obličej. Ustřihněte si kousek průhledné látky o velikosti cca 1,5 x 1,5 metru (velikost záleží na tom, jak moc chcete mít strašidlo dlouhé) a uprostřed udělejte malou dírku. Na konec balónku přivažte provázek a provlečte dírkou v látce. Vytvoříte tak bubáčka se závojem a teď už stačí jen zavěsit tam, kde bude strašit. 
Další dvě dekorace jsou nejvíc jednoduché a zvládnete myslím i bez návodu O:-). Netopýří girlanda z papíru zavěšená na provázku a svícen s mumií. Na ten stačí obmotat zavařovací sklenici lékařským obvazem a nalepit umělá očka :-). 

Svítící hrad

A jako poslední tu mám tuto svítící dekoraci z krabice, kterou máte určitě doma. Vyřezat můžete hrad, dům, postavičky, v podstatě cokoli, co budete chtít. Potřebovat budete:
  • plošší papírovou krabici s víkem
  • tužku
  • temperové barvy a štětec
  • lepidlo na papír, příp. tavící pistoli
  • odlamovací nůžVyšší spodek krabice použijte jako podstavec. Vnitřek můžete namalovat např. bílou barvou, udělat proužky nebo nalepit kus látky. Na víko krabice si namalujte obrázek, který budete chtít vyřezat. Pak použijte odlamovací nůž a vyřízněte ho, pozor, boční stranu víka (ve spodní části obrázku) nechte, díky ní pak obrázek přilepíte k podstavci. Pokud by nedržel, můžete ho zezadu přichytit k podstavci izolepou. My jsme hrad natřeli načerno temperovými barvami. 

Za obrázek jsme pak vložili elektrickou čajovou svíčku a rozsvítili ho. Vršek krabice můžete ještě ozdobit zbytkem obinadla, umělými pavučinami nebo vatou.

Uff, to je vše, snad se vám naše letošní halloweenské jízda líbila O:-). My se už strašně moc těšíme na příští rok! Slavíte Halloween? 


L. 

SHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

Blog Design Created by pipdig