úterý 1. února 2022

Cestování s dětmi // Na hory do Dolního RakouskaHory, které jsou 250 km a 3 h jízdy od Brna? Hory, kde vyjdete z hotelu a jste hned na sjezdovce? Hory, kde si zalyžují děti všech lyžařských dovedností, od těch nejmenších, co teprve začínají, až po ty zdatnější? Hory, kde máte vše na dosah ruky? Vítejte v Dolním Rakousku! 

Předminulý víkend jsme vyrazili s dětmi do Dolního Rakouska, konkrétně do oblasti Mostviertel, přesněji Mariazellerland a do horského střediska Annaberg. V této oblasti Rakouska jsme lyžovali naposledy kdysi dávno (to ještě nebyly děti :-D), jezdívali jsme občas na Semmering. Vůbec jsem ale netušila kolik možností na lyžování oblast kolem St. Polten nabízí a jak super to bude hlavně pro děti.

Ubytování

Přijeli jsme ve čtvrtek večer za hustého sněžení, které nás pak pronásledovalo skoro celý pobyt :-). Z Brna jedete vlastně celou cestu, až na posledních asi 30 km, po dálnici, takže to krásně utíká. Ubytování jsme měli v hotelu JUFA Annaberg a můžu jen doporučit. Nový, krásný, čistý hotel, který je hodně přizpůsoben rodinám s dětmi. Rodinné pokoje s manželskou postelí mají až 3 další přistýlky pro děti, a to se jen tak nevidí.. :-)

Snídaně i večeře probíhala formou bufetu, jídlo bylo prima a pochutnaly si i děti (měli vždy na výběr i dětské jídlo). Navíc v hotelu najdete hned u jídelny menší vnitřní hřiště s prolézacími tunely a dole pak sauny, tělocvičnu a dětské vodní hřiště.

Lyžování 

Hlavní výhoda hotelu (kromě jeho zaměření na rodiny s dětmi), byla bezesporu jeho poloha. Nachází se totiž přímo na začátku malé modré sjezdovky s pásem, kde můžete s dětmi trénovat. Když sjedete dolů a budete pokračovat dál, narazíte na jednu ze dvou sedačkových lanovek, které vás vezmou na protější kopec. Kromě toho je kousek od hotelu i poma s další mírnou modrou sjezdovkou pro začátečníky a mini hupáčky pro děti.

Denní skipas stojí necelých 40 EUR pro dospěláka a 21 EUR pro dítě a mají i různé výhodnější kombinace, více info najdete TADY. Navíc platí hned pro tři oblasti - Annaberg, Gemeindealpe Mittelbach a Burgeralpe.

Středisko Annaberg není největší, ale pokud jedete s dětmi a učíte je lyžovat, málokde najdete lepší podmínky. Vše kousíček a mnoho variant pro různě pokročilé lyžaře. My jsme s Bertíkem začali první den v Anna-Landu, dětském snow parku s pásem, kde se učí lyžovat ti úplně nejmenší. U parku je rovněž malá vyhřívaná odpočívárna a toalety (10 bodů z 10 :-)). Záhy jsme se ale přesunuli na malý kopeček přímo pod hotelem a pak i na pomu. Ideální svahy přesně pro našeho tříleťáka. Já se pak s dětmi odpojila a jeli jsme prozkoumat druhou stranu střediska, kde jsou dvě sedačkové lanovky. Jedna jede až nahoru, druhá jen do půlky kopce, za to zde najdete Anna-Park, dráhu s malými skokánky, kterou jsme museli sjet tak tisíckrát :-D. 

Bohužel na nás vyšlo takové všelijaké počasí, nahoře u konečné stanice lanovky dost foukalo a byla hodně zima. Přesto jsme vyjeli a v horní hospůdce AnnaAlm jsme ochutnali některé z dobrot místní kuchyně a zahřáli se u krbu.
Je jen málo míst, který jsme zatím objevili a kde si zalyžujeme skutečně (a bezpečně) všichni a nemusíme jezdit nikde půl dne. Nejvíc nás nadchlo, že je tu hned několik možností pro ty nejmenší. Začínají? Vezmete je do Anna-Landu. Už jim to trochu jde? Pojedete na pás u hotelu. Troufnou si už na vlek? Nasednete na pomu. A zvládnou už i větší modrou sjezdovku? Přejedete k sedačkám na druhou stranu. A chcete si zalyžovat i vy? Od horní stanice vede dolů dlouhá modrá sjezdovka, která má i červené a černé úseky a nahoře je ještě jedna kotva a kratší červená sjezdovka.
Druhý den jsme se na oběd zastavili do chaty naproti hotelu a taky dobrý. A ve stejné budově najdete i ski servis a malý obchod (kupovali jsme tam dětem lyžařské bavlněné kukly) a hned vedle pak lyžařskou školu. První den jsme měli domluvenou instruktorku a bylo to moc fajn. Sice nemluvila česky, ale k tomu učení těch slov zase tolik potřeba není a starší se už orientují a Berťas reaguje na výrazy pizza (nohy v pluhu) a špagety (jízda rovně) :-D. A co dalšího se zde dá dělat? 

Hodně lidí sem také jezdí na skialpy či sněžnice! My to teda ještě vyzkoušené nemáme, ale hodně nás to láká.

Na stránkách oblasti Mostviertel můžete mrknout i na výhodnější pobytové balíčky, které zahrnují mimo jiné i toto zimní dobrodružství (ZDE). Dále je tu pak výhodnější balíček zaměřený na lyžování v Mariazellerlandu, kde si můžete vybrat ze dvou hotelů sítě JUFA (ZDE) a balíček pro pobyt v DorfResortu Mitterbach (ZDE). Kdybyste k tomu měli nějaký dotaz - napište mi :-).

Kromě toho jsou tu ale připraveni i na běžky. My jsme je nebrali, jak jsme jeli jen na 3 dny, ale být tu déle, přibalíme je taky. Co jsem vyčetla, tak trasy jsou tu jak pro pokročilé, tak pro úplné začátečníky :-). Koukněte SEM. 

Vedle dětského pásu u hotelu je vyčleněná i kratší dráha na sáňkování. Nemusíte se tak bát, že děti narazí do lyžařů a naopak. Ale pozor, pás jede i večer a můžete se tak od 17 do 19 hodin vydat na noční sáňkování. Jízdenka stojí 5 EUR na osobu :-) a zaručuje fakt hodně zábavy! A pokud jste zapomněli sáňky či boby, u ski servisu se dají zdarma půjčit.
Pokud chcete místo lyží strávit hezké dopoledne či odpoledne na čerstvém vzduchu, nabízím i možnost projet se v saních tažených koňmi. Musím říct, že pro nás to s dětmi byla první taková zkušenost a zrovna jsme vychytali to "nejlepší" možný počasí :-D. Naštěstí pan kočí byl super, zabalil nás do dek a projížďka po okolních lesích mi každý moment připomínala pohádku Tři oříšky pro Popelku :-). Nádherné to bylo! 
Hned u koníků je i penzion a restaurace, tak pokud budete řádně zmrzlí, můžete se tam jít ohřát a dát si něco dobrého. My jsme v neděli měli na oběd vyhlídnuté jiné místo, po cestě domů. Resp. tedy trochu jsme si zajeli, ale určitě to stálo za to! 

Rodinná pekárna Haubis se nechází v Petzenkirchenu a pokud někdy pojedete kolem, zastavte se tu (zvlášť, pokud máte děti :-)). Nejen, že tu pečou ty nejlepší dobroty, ale pořádají i prohlídky a kurzy pečení pro nejmenší, kam jsme se přihlásili. Děti si upekly jablečné šneky a měly program cca na 2 hodinky. Nakonec mě ani nepotřebovaly, abych jim překládala z němčinoangličtiny O:-). Pro Bertíka tam byl zase super dětský koutek (a v létě mají venku otevřené hřiště). Jedním slovem boží!!Podmínky cestování do Rakouska se samozřejmě mohou měnit, za nás platilo, že děti do 12 let se nemusely prokazovat ničím, my dospělí opravdu všude ukazovali certifikát o očkování (máme 3 dávky).

A teď už je to opravdu vše! :-) Snad se vám naše cesta líbila a třeba vás inspiruje k tomu vyrazit do Dolního Rakouska taktéž. Tahle oblast má skutečně co nabídnout, a to se moc těším i na jaro a léto. Nahoře na Annabergu je totiž zipline a dole taky bikepark! Tak už si tu plánujeme kola :-).

Lucka SHARE:

1 komentář

  1. Ahoj, jmenuji se Nira. Byl jsem ve vztahu s Andersonem roky, ale rozešel se se mnou. Snažil jsem se, co jsem mohl, abych ho dostal zpět, ale bylo to marné. Opravdu jsem ho chtěla zpátky kvůli lásce, kterou k němu chovám. O všechno jsem ho prosil, sliboval, ale odmítl. Vysvětlil jsem svůj problém své přítelkyni a ona mi navrhla, abych se obrátil na sesilatele kouzel, který by mi mohl pomoci seslat kouzlo a přivést ho zpět. Přestože jsem na kouzla nikdy nevěřil, nezbylo mi nic jiného, než to zkusit. Tak jsem poslal e-mail sesilateli kouzel a on mě ujistil, že do tří dnů bude vše v pořádku a můj bývalý se mi vrátí. Kupodivu se to stalo druhý den kolem 16. hodiny. Můj bývalý mi zavolal, za všechno se omluvil a řekl, že mě chce zpátky, protože mě tak miluje. Byla jsem tak šťastná a vrátila se k němu. Začali jsme spolu zase šťastně žít. Slíbil jsem každému, koho znám, kdo má problém se vztahem, že ho odkážu na jediného skutečného a mocného kouzelníka, který mi pomohl s mým problémem. Pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na babawalewiseman01@gmail.com. Nabízí různé druhy kouzel, včetně milostných kouzel, kouzel ztracené lásky, rozvodových, manželských, svazujících, zlomových, vyhoštění milované osoby z minulosti, povyšovacích kouzel, ukojovacích kouzel a léku na jakékoli nemoci, kterými trpíte. Kontaktujte ho pro trvalé řešení jakéhokoli problému, který byste mohli mít.

    přes babawalewiseman01@gmail.com WhatsApp +2348136951551

    OdpovědětVymazat

Blog Design Created by pipdig